Mamy już 2024 rok. W pierwszym dniu nowego roku przedstawiamy Wam naszą subiektywną listę 11 najważniejszych wydarzeń minionego właśnie roku, 2023, w naszym powiecie.
Nowy dyrektor szpitala
Jerzego Hajdugę na stanowisku dyrektora placówki zastąpił Artur Kamiński. Włodarzem szpitala oficjalnie jest od dzisiaj.
Artur Kamiński został wybrany przez komisję konkursową na 6-letnią kadencję.
To bardzo ważna zmiana nie tylko w kontekście bezpieczeństwa zdrowotnego. Nyski szpital jest także jednym z największych pracodawców w regionie.
Przed Arturem Kamińskim sporo wyzwań, m.in. kwestia zadłużenia szpitala i protestujących pielęgniarek.
IONWAY zainwestuje w Nysie blisko 2 miliardy Euro
Włodarze miasta przekonują, że to gospodarczy kamień milowy. Kwota rzeczywiście robi wrażenie. Nie było bowiem u nas inwestycji która opiewałaby na 8 miliardów złotych.
Produkcja powinna ruszyć w 2026 r. W fabryce do 2030 roku ma powstać około 900 nowych miejsc pracy.
W fabryce produkowane będą katodowe materiały akumulatorowe na potrzeby europejskich klientów z branży motoryzacyjnej.
Potężny pożar opanował fabrykę Tetris w Niwnicy
Strażacy walczyli z jednym z największych pożarów w historii naszej gminy. Płonęła firma Tetris. Kłęby dymu były widoczne z kilkudziesięciu kilometrów.
Płonęła hala o wymiarach 25 na 70 na 8 metrów. Pożar próbowano opanować także z powietrza używając do tego śmigłowca.
Firma Tetris z Niwnicy specjalizująca się w produkcji mebli tapicerowanych poniosła ogromne straty.
Otwarcie sali gimnastycznej w Rolniku
Kto chodził do Rolnika i pamięta lekcje w-fu w starej sali gimnastycznej, ten wie jak potrzebna to była inwestycja.
Z nowej sali gimnastycznej korzysta ponad 1200 uczniów Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie. Na otwarciu nie zabrakło oczywiście wielu oficjeli, pojawili się nawet ówczesny minister edukacji Przemysław Czarnek i człowiek zmieniający polityczną orientację częściej niż piłkarz przepoconą koszulkę, Paweł Kukiz.
Nowa sala robi wrażenie, a dzięki niej może mniej uczniów będzie przynosić zwolnienie z w-fu.
Obchody 800-lecia Nysy
Może je różnie oceniać pod kątem artystycznym, ale frekwencyjnie było co najmniej bardzo dobrze. Rynek żył, a takich tłumów w centrum miasta dawno nie widzieliśmy.
Na dużej scenie zobaczyliśmy m.in. widowisko o historii miasta, a największym hitem całych obchodów był koncert zespołu Dżem. Legendarnych już przebojów chciały posłuchać prawdziwe tłumy. Byli i nastolatkowie, i seniorzy.
Katarzyna Pakosińska nie wypadła przekonująco jako prowadząca obchody, lepiej zaprezentował się Artur Żmijewski w roli narratora opowieści o historii Nysy.
Czy były to obchody godne 800-lecia miasta? Ocenę pozostawiamy Wam.
Otwarcie KFC
Tak, tak. Wiemy, że jedni parskną śmiechem a inni powiedzą, że po co mówić o niezdrowym jedzeniu, ale nie da się ukryć, że ta inwestycja od początku budziła bardzo duże emocje.
Może nam się to podobać lub nie, ale wielu mieszkańców na KFC po prostu czekało. Zresztą, wystarczy spojrzeć na frekwencję podczas otwarcia.
Dodajmy, że obok KFC ma stanąć m.in sklep Auchan.
Otwarcie Centrum Przesiadkowego
To kolejna inwestycja która wywołuje ambiwalentne odczucia. Nie z racji na jej wykonanie (takiej potrzeby nikt nie kwestionuje), ale jego jakość.
Na pewno jest ładnie i nowocześnie, a inwestycja dużo zyskuje gdy przypomnijmy sobie stary, zapyziały dworzec straszący wyglądem. Z drugiej strony brak podjazdu dla osób z niepełnosprawnością czy słynne już ultra śliskie płytki przed samym dworcem wołają o pomstę do nieba.
Z pewnością zatem mogłoby być lepiej, ale dobrze, że dworzec w końcu doczekał się modernizacji. Teraz przydałby się jeszcze m.in. nowocześniejszy tabor, ale to już kwestia PKP i władz wojewódzkich.
Remont rzeźni
Podobnie jak dworzec wyglądem straszyła stara rzeźnia przy Moście Bema. To znaczy straszy nadal ale że trafiła w ręce firmy Adamietz, jesteśmy przekonani że wkrótce przestanie.
Na razie trwa I etap inwestycji, dodajmy, mniej spektakularny wizualnie ale bardzo potrzebny inwestorowi. Przebudowa obejmuje wschodnią część kompleksu, czyli tę od strony torów.
W tym miesiącu ma ruszyć proces przenoszenia produkcji browaru do dawnej rzeźni. Przypomnijmy, że chodzi o Książęcy Browar Nysa, która nabyła firma Adamietz.
W wyremontowanym kompleksie mają powstać także hotel (inwestor prowadzi już kilka hoteli w tym Hotel Hugo w Kędzierzynie – Koźlu), centrum konferencyjne, a także restauracja, w której mamy zjeść m.in. tradycyjne dania kuchni śląskiej
Remont stadionu przy Kraszewskiego
Sporo ważnych remontów rozpoczęło się (lub zakończyło) w zeszłym roku. Jednym z najważniejszych jest z pewnością modernizacja stadionu Stali przy ul. Kraszewskiego.
Jako że inwestycję prowadzi Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie, po remoncie obiekt ma służyć przede wszystkim studentom, ale nie tylko.
Jak zapewnił Rektor Uczelni, Przemysław Malinowski w rozmowie z RADIO HOT Nysa, stadion będzie udostępniony dla klubów czy stowarzyszeń sportowych i otwarty dla mieszkańców regionu.
Oddział zakaźny szpitala rozbudowany i wyremontowany
O szpitalu było już dziś w kontekście zmiany dyrekcji. Ale oprócz kwestii personalnych ważne są również inwestycje w nowoczesny sprzęt i modernizację obiektów.
Pod koniec września miało miejsce otwarcie rozbudowanego i wyremontowanego Oddziału obserwacyjno-zakaźnego w Nysie. Jest to jeden z dwóch tego typu oddziałów w naszym województwie.
Wartość inwestycji wyniosła blisko 6 mln zł. Wcześniej oddział dysponował 16 łóżkami, obecnie jest ich 26.
Nyska drużyna Mistrzem Polski
I na koniec nie mogło zabraknąć sportowego akcentu. W końcu niezwykle rzadko (prawie nigdy?) zdarza, by nyska drużyna była najlepsza w kraju. Warto ten fakt odnotować, mimo, że chodzi o niszową dyscyplinę.
Fort Nysa został Mistrzem Polski w Futbolu Australijskim mężczyzn w sezonie 2023!
Dyscyplina to mało znana, choć ciekawa. Opowiadaliśmy już o niej ostatnio w RADIO HOT Nysa i z pewnością jeszcze będziemy.
Co jeszcze dołożylibyście do tej listy? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach.