Start Aktualności 21 maja zwiedzimy nocą nyskie Muzeum

21 maja zwiedzimy nocą nyskie Muzeum

przez Nysa Hot

W sobotę Noc Muzeów w Nysie. Oprócz ciekawych eksponatów zobaczymy film pt. „Nyskie Muzeum – nowy początek”, opowiadający o powojennych losach Nysy. W tym roku placówka obchodzi 125-lecie istnienia, a najstarsze prezentowane zabytki pochodzą sprzed 30 tysięcy lat.

Losy Nysy po 1945 roku

Materiał oparty o archiwalne fotografie i nagrania przedstawi m.in. losy dwóch nieżyjących już zasłużonych dyrektorów placówki, Stanisława Kramarczyka i Franciszka Pikuły. Ten pierwszy jest autorem większości wykorzystanych w 15-minutowym filmie unikalnych fotografii, powstałych w czasie inwentaryzacji budynków po 1945 roku. Jego rola w ratowanie zabytków naszego miasta jest niepodważalna.

Pikuła z kolei dokończył remont obecnego gmachu Muzeum Powiatowego w Nysie. Prace nad adaptacją budynku trwały 20 lat. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, z około 2 tysięcy eksponatów, które zachowały się po II wojnie światowej, Muzeum rozrosło się, gromadząc kilkadziesiąt tysięcy różnych dzieł sztuki, monet, zabytków rzemiosła artystycznego i zabytków archeologicznych. Podczas Nocy Muzeów zobaczymy efekty z ponad 120 lat prowadzonych wykopalisk.

NOC MUZEÓW 2022

21 maja (sobota)
Program:
19.00 – Koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Nysie
19.30 – Powitanie gości oraz wykład inauguracyjny: „Kramarczyk i architektura” – Edward Hałajko
20.00 – Projekcja filmu „Nyskie Muzeum – nowy początek”
20.30 – Finisaż wystawy „Nabytki 2020-2021” oraz oprowadzanie kuratorskie
21.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zabytki archeologiczne z badań prowadzonych w latach 1900-2022”
21.30 – Promocja XIV-XV tomu „Nyskich Szkiców Muzealnych” 2022
22.30 – Spotkanie z zabytkiem w nyskiej bazylice

Ponadto:
– archeologiczna niespodzianka
– projekcja filmu „Od pomówienia do spalenia”
– atrakcje dla dzieci (od 20.00)
– Nocna Kawiarenka
– sprzedaż wydawnictw i pamiątek związanych ze 125-leciem działalności muzealnej w Nysie

fot. Muzeum Powiatowe w Nysie

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź