Start Hot 26 lat od Powodzi Tysiąclecia. Zobacz tamte wydarzenia oczami znanego nysanina

26 lat od Powodzi Tysiąclecia. Zobacz tamte wydarzenia oczami znanego nysanina

przez Nysa Hot

Mija 26 lat od tragicznej powodzi, która dotknęła Nysę w 1997 roku.  

W lipcu 1997 roku pod wodą znalazły się m.in. miasta wzdłuż Odry i Nysy Kłodzkiej.: Nysa, Kłodzko, Racibórz, Kędzierzyn-Koźle i Krapkowice. Do Opola fala kulminacyjna dotarła 10 lipca, a miasto zostało odcięte od świata. W Nysie wielka woda spowodowała liczne straty, a jednym z następstw była konieczność remontu wysłużonej zapory.

Zapewne wszyscy pamiętają dramatyczny przebieg powodzi, która dwadzieścia sześć lat temu dotknęła Nysę. Tysiące osób uwięzionych we własnych mieszkaniach, dostarczanie im amfibiami żywności i wody pitnej, akcje ratunkowe przeprowadzane przez wojsko i straż pożarną, całe osiedla zalane przez wodę  – takie obrazy transmitowane przez wszystkie stacje telewizyjne pozostały w pamięci Polaków. Dzisiaj coraz mniej śladów przypomina o sile żywiołu, jakiemu przyszło stawić czoło nysanom.

Nysa była jednym z najbardziej poszkodowanych miast przez powódź w 1997 r. Zatopieniu uległo wówczas blisko 60% powierzchni miasta. Osiedla położone wyżej, jak np. Podzamcze, żywioł na szczęście ominął. Straty materialne spowodowane przez powódź w Nysie oszacowano na ponad 187 mln zł.

Przypominamy archiwalny materiał Regionalnej Telewizji Opolskie o tragicznych wydarzeniach z 1997 roku. Dramatyczny czas powodzi wspomina Stanisław Rogulski, czyli słynny Pan Polonez. 

 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź