Start Aktualności 27 830 – tylu cudzoziemców jest zgłoszonych w opolskim ZUS-ie

27 830 – tylu cudzoziemców jest zgłoszonych w opolskim ZUS-ie

przez Nysa Hot

Co najmniej od dekady w Polsce przybywa legalnie pracujących i składkujących w ZUS obcokrajowców. Aktualne dane ZUS mówią o ponad 1 mln 263 tys. osób z obcym paszportem, które są zgłoszone do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Skalę wzrostu zarejestrowanych w ZUS cudzoziemców pokazują liczby na przykład sprzed niemal 8. lat. We wrześniu 2016 r. w skali kraju Zakład miał w swojej bazie 266 tys. ubezpieczonych przez pracodawców, a więc niemal pięć razy mniej niż obecnie.

– Na Opolszczyźnie pracodawcy zgłosili do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych niemal 28 tysięcy osób podających inne obywatelstwo niż polskie. Najliczniejszą grupę, bo ponad 22 tysięczną stanowią osoby z paszportem ukraińskim. Drugą nacją pod względem wielkości są Białorusini, to nieco ponad tysiąc osób, trzecią Mołdawianie w ilości 740 ubezpieczonych. Znaczącą grupę stanowią Rumuni, których jest w regionie 670 oraz obywatele Gruzji – to 615 ubezpieczonych – komentuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS dysponuje danymi o obywatelach innych państw, którzy są zatrudnieni w formie która obliguje do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Chodzi o tych, którzy sami zadeklarowali opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne (z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej), bądź o tych, którzy zostali zgłoszeni przez pracodawców lub zleceniodawców. W statystykach Zakładu nie ma cudzoziemców, którzy nie zalegalizowali pobytu w Polsce, pracują w „szarej strefie” bądź na wykonują czynności typowe dla umowy o dzieło.

Opolski ZUS podaje, że w regionie ubezpieczeni pochodzą z co najmniej 72 państw. Pod względem geograficznych najdalszymi kierunkami skąd pochodzą pracujący i ubezpieczeni na Opolszczyźnie są Argentyna, Bangladesz,

ZUS Oddział w Opolu

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź