Start Aktualności 40. rocznica ogłoszenia stanu wojennego. IPN przygotował wystawę

40. rocznica ogłoszenia stanu wojennego. IPN przygotował wystawę

przez Nysa Hot

Oddział IPN we Wrocławiu zaprasza na odsłonięcie tablic upamiętniającej osoby internowane w zakładach karnych w Nysie, Opolu i Strzelcach Opolskich. Łącznie w internowano w Polsce 9 736 osób, a na Opolszczyźnie – 157.

Wystawa IPN w Nysie

Internowani działacze zostali w tych miejscach osadzeni w ramach działań represyjnych podejmowanych przez władze komunistyczne po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego. Pierwsze decyzje co do zatrzymania działaczy opozycji na wypadek „poważnego zagrożenia zewnętrznego” zapadły już jesienią 1980 roku. 6 listopada 1981 r.  funkcjonariusze pionów SB KWMO w Opolu przedstawili przełożonym listy na których znaleźli się działacze NZS i Zarządów Regionów NSZZ „Solidarność”.

wystawy:

12 grudnia godz. 2021 r., godz. 11.00,  ul. Tadeusza Kościuszki 4a – Zakład Karny w Nysie

13 grudnia 2021 r., godz. 10.00 ul. Sądowa 4 – Areszt Śledczy w Opolu

14 grudnia 2021 r., godz. 11.00 ul. Karola Miarki 1 – Zakład Karny w Strzelcach Opolskich

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza również do udziału w kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, poprzez zapalenie 13 grudnia w oknie świecy i wyrażenie solidarności z ofiarami stanu wojennego.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź