Start Aktualności 70 lat Miejskiego Zakładu Komunikacji w Nysie

70 lat Miejskiego Zakładu Komunikacji w Nysie

przez Nysa Hot

16 lutego 1954 roku powstała w Nysie komunikacje publiczna. Jest to data narodzin Miejskiego Zakładu Komunikacji w Nysie. Z tej okazji życzymy pasażerom i pracownikom MZK wszystkiego najlepszego. W ubiegłym tygodniu spółka świętowała wyjątkowy jubileusz 70-lecia.

Zakład powstał formalnie 16.02.1954 roku, choć już w 1953 zaplanowano stworzenie w Nysie komunikacji publicznej. Na początku MZK dysponowało flotą zaledwie czterech autobusów.

Pierwsza linia jaka powstała już w 1954 roku obsługiwała ulice pomiędzy Grodkowską (Podzamcze) a Świerczewskiego (Piłsudskiego). Jej głównym celem było dowożenie pracowników z całej Nysy do Zakładu Urządzeń Przemysłowych. Co ciekawe, na początku, linie miejskie kursowały bez rozkładów jazdy.

W 1998 roku wprowadzono do floty autobusowej pierwsze pojazdy z elektronicznymi tablicami kierunkowymi. Jeden z nich do dziś służy mieszkańcom Nysy.

W latach 2007-2008 rozpoczęto proces wymiany autobusów na niskopodłogowe. W marcu 2019 wprowadzono całkowicie nową organizację w zakresie rozkładów jazdy i schematów linii.

W 2020 roku MZK Nysa po raz pierwszy wprowadziła do taboru pojazdy elektryczne. Obsługują linię „E”.

Od 01.01.2023 MZK w Nysie przystąpiło do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Dodajmy, że docelowo komunikacja miejska w Nysie ma być bezpłatna.

 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź