Start Aktualności AKWA bez 100 milionów kary. Nie wszyscy się cieszą

AKWA bez 100 milionów kary. Nie wszyscy się cieszą

GiOŚ w całości uchylił kary dla spółki wodociągowej

przez Nysa Hot

Nie będzie 100-milionowej kary dla spółki AKWA za niewłaściwe przeprowadzanie kontroli jakości wody – to decyzja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w głośnej sprawie, która miała przed wyborami pogrzebać szanse burmistrza Nysy na reelekcję.

Kara w pełni uchylona

Od kilku miesięcy osoby nieprzychylne Nysie cieszyły się na myśl, że nyskie wodociągi zapłacą gigantyczną karę, w bardzo wątpliwej sprawie. Przypomnimy, trzy opłaty karne za lata 2020-2022 nałożył Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Opolu jeszcze w ubiegłym roku. Spółka odwołała się od decyzji, argumentując, że jedyne nieprawidłowości, z którymi związane jest naliczenie opłat podwyższonych, polegały na omyłkowym wpisaniu w dokumentacji niewłaściwego miejsca poboru prób ścieków do badań, pomimo, iż były one pobierane w miejscach wskazanych w pozwoleniu wodnoprawnym.
Niektórym wystarczyło to do wygłaszania opinii, że AKWA truje miasto i mieszkańców. Czy posypią się wnioski o zniesławienie? Na odpowiedź poczekamy na pewno krócej niż na decyzję GiOŚ, który kary uchylił w całości i poprzestał na pouczeniu.

Spółka WiK „AKWA” informuje, że w dniach 26- 27.06.2024 r.,  na skutek odwołań Spółki, Główny Inspektor Ochrony Środowiska uchylił 3 decyzje Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z maja 2023 r. wymierzające Spółce opłaty podwyższone w łącznej wysokości 99.105.024 zł. Organ odwoławczy jednocześnie odstąpił od nałożenia opłaty podwyższonej poprzestając na pouczeniu. Z uzasadnienia przedmiotowych decyzji uchylających wynika, że nie wykazano przekroczeń dopuszczalnych norm zanieczyszczeń określonych w pozwoleniu wodnoprawnym. W związku z powyższym, mając na uwadze, że decyzje uchylające są ostateczne, Spółka nie jest już zagrożona koniecznością zapłaty kwoty blisko 100 milionów złotych – czytamy w oficjalnym komunikacie AKWY.

W tej sprawie zaskakujące jest to, jak wielu osobom zależało na tym, aby spółka otrzymała karę, która oznaczałaby niemałe problemy dla Nysy. Teraz spółka ze spokojem może skupić się na prowadzonych inwestycjach i realizować kolejne prorozwojowe pomysły.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź