Start Aktualności Akwarium w domu – czy warto się na nie zdecydować?

Akwarium w domu – czy warto się na nie zdecydować?

przez Nysa Hot

Kiedy myślimy o posiadaniu zwierząt domowych, od razu przychodzą nam na myśl psy, koty, ewentualnie chomiki. Nie da się jednak ukryć, że decydowanie się na nie, generuje mnóstwo obowiązków, na których regularne wypełnianie, nie każdy w dzisiejszych czasach ma dostateczną ilość wolnych chwil.

Zdecydowana mniejszość osób pomyślałaby, że może warto zdecydować się wtedy na rybki, a niesłusznie. Ich obecność w domu, to poza kilkoma niewielkimi obowiązkami, szereg samych korzyści. Jakie są zatem walory posiadania domowego akwarium i o czym trzeba pamiętać już je mając?

Oświetlenie do akwarium

Kluczową kwestią, o której należy wiedzieć, decydując się na domowe akwarium, jest oczywiście dobór odpowiednich lamp. Oświetlenie do akwarium, poza oczywistą kwestią w postaci wizualnej, stanowi podstawowy element, który zapewni wodnej roślinności proces fotosyntezy, a samym rybkom dobre i sprawne funkcjonowanie. Musi być ono jednak właściwie dostosowane, gdyż nie możne być ani za wyraziste, ani tym bardziej za słabe.

Przed jego wyborem, należy zapoznać się z preferencjami roślin, które znajdują się w naszym akwarium (nie każde lubią taką samą ilość światła) oraz warto również zwrócić uwagę na to, żeby łącznie z oświetleniem, do wody nie dostawało się dodatkowe, niepotrzebne ciepło, które może zaburzyć równowagę biologiczną panującą wewnątrz.

Akwarium roślinne 

Domowe akwarium wcale nie musi wiązać się z zakupem wielu gatunków ryb. Może ono być połączeniem zarówno ryb, jak i roślin wodnych, a nawet możemy postawić na akwarium stricte roślinne. Do wyboru mamy tutaj różnej maści rośliny akwariowe – np. tropikalne i subtropikalne, a do tych najczęściej występujących w wodach akwariowych, zaliczyć możemy moczarkę czy też np. żabienicę.

Pamiętajmy, ze rośliny to nie tylko element ozdobny akwarium. Uzdatniają one wodę w niezbędny tlen, mogą stanowić schronienie dla wiele gatunków ryb oraz neutralizują szkodliwe substancje.

Specjalne preparaty

Posiadanie akwarium domowego to również szereg obowiązków, nieco mniejszych, ale mimo wszystko obowiązków. Poza zapewnieniem odpowiedniego oświetlenia, ustawienia sprzyjającej temperatury, dbałości o rośliny i karmienia ryb, należy także zadbać o odpowiednią czystość tego miejsca. Co ciekawe, pomoc w jej utrzymaniu, mogą zapewnić preparaty do oczka wodnego. Umożliwiają one pozbycie się niechcianych glonów i innych niechcianych okazów, czyszczą wodę, zapewniają szybszy wzrost roślin oraz przyczyniają się do utrzymania, wspomnianej już wyżej, odpowiedniej równowagi biologicznej.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź