Start Aktualności Atak Rosji na Ukrainę. Lokalni politycy potępiają rosyjską agresję

Atak Rosji na Ukrainę. Lokalni politycy potępiają rosyjską agresję

przez Nysa Hot

Pomimo realnej groźby, wszyscy mieli nadzieję, że nie dojdzie do agresji. Tymczasem Rosja, niestety, przeszła od słów do czynów i zaatakowała dziś Ukrainę. Do mediów trafiają kolejne dramatyczne informacje o ofiarach wojny.

Bez względu na trudną, wspólną historię, Polacy solidarnie wspierają Ukraińców. Także lokalni politycy potępiają rosyjską agresję.

Artur Kamiński, Członek Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości, szef PiS w Powiecie Nyskim: 

Ukraina stała się ofiarą brutalnego, niezawinionego i bezprecedensowego ataku ze strony Rosji, która z pełną premedytacją, wybrała rozwiązanie siłowe, które na naszych oczach przynosi utratę życia i ludzkie cierpienie. To złamanie wszelkich utartych zasad światowego pokoju, wypracowanych w ramach pokojowego rozwoju naszej cywilizacji oraz globalnej dyplomacji. Postępowanie Rosji należy bezwględnie potępić i podjąć wszelkie prawne oraz militarne działania, zawarte w ustaleniach NATO. Demokracja zawsze zwycięży nad autokracją!

Kordian Kolbiarz, Burmistrz Nysy:

Militarna napaść Rosji na Ukrainę, naszego sąsiada to akt barbarzyństwa, który nigdy nie powinien mieć miejsca. Bombardowane są miasta, zabijani żołnierze i bezbronni cywile. Mam nadzieję, że NATO, UE i POLSKA zrobimy wszystko aby przeciwstawić się szalonym czynom Putina. Ukraina to nasz najbliższy sąsiad, z którym łączą nas przyjacielskie relacje. W naszej historii są też czarne strony, takie jak kwestia ludobójstwa na Wołyniu, która, przez nas Polaków, nie zostanie nigdy zapomniana. Jednak w chwilach takich jak dziś, kiedy niepodległość i wolność naszych sąsiadów jest zagrożona, chcemy i musimy być solidarni z Ukrainą. To nasza racja stanu. Bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Polski. Słuchając Putina, nam Polakom, staje przed oczyma rok 1939 i atak Niemiec na nasz kraj. Niespełna 3 tygodnie po tym ataku, Stalin zaatakował Polskę. Główny argument to „obrona ludności cywilnej”. Argument identyczny z tym, którego dziś użył Putin wchodząc na terytorium Ukrainy. Tego jakie będą konsekwencje wojny w Ukrainie, nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jako samorząd jesteśmy gotowi pomóc w przyjęciu potencjalnych uchodźców. To nasz obowiązek i powinność wobec potrzebujących pomocy naszych sąsiadów. Jesteśmy z Wami!

Daniel Palimąka, radny Rady Powiatu Nyskiego:

Niewątpliwie najgorszy dzień dla pokoju w Europie od 1945 roku. Bardzo współczujemy całej Ukrainie , ale bardzo też niepokoimy się o naszych przyjaciół z regionu partnerskiego Iwanofrakiwsk. Jestem przekonany, że dziś tylko zjednoczone siły NATO i trwanie przy Ukranie pozwoli opanować ten stan wojny w sposób jednoznaczny. Marszałek Andrzej Buła dziś w rozmowie z Przewodniczącym Rady Obwodowej z Iwanofrankiwska zapewnił o wsparciu i przygotowaniu do niesienia pomocy dla naszych przyjaciół. Jestem przekonany, że poradzimy sobie z tą bezmyślną agresją, nasi przyjaciele na Ukrainie zaznają pokoju, a my będziemy budować wspólnie bezpieczeństwo Europy.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź