Start Aktualności Badaj się! To może uratować życie

Badaj się! To może uratować życie

przez Nysa Hot

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, a 15 października przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka, będąca znakiem solidarności z kobietami chorującymi na raka oraz symbolem walki z rakiem piersi.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%)  i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.

Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining). Co roku w kampanię zachęcającą do badań angażują się znane osoby, także z lokalnego podwórka. Do profilaktyki zachęca m.in. członek Zarządu Powiatu Nyskiego Joanna Burska.

Nie zwlekaj, zadbaj o swoje zdrowie! Zapisz się na badanie. ZDROWIE jest najważniejsze – mówi Joanna Burska.

Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. różowy październik) celebrowany jest na świecie od 1985 roku.

Foto: Starostwo Powiatowe w Nysie

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź