Szykuje się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Nysie, na której odbędzie się debata w sprawie planów budowy biogazowni pod Domaszkowicami.
Powstanie największa biogazownia w kraju
Po protestach społecznych, sesję na sierpień chciała zwołać przewodnicząca Rady Jolanta Trytko z platformy obywatelskiej. Sami zainteresowani poprosili o przełożenie terminu na wrzesień, z powodu sezonu urlopowego, mimo iż Burmistrz Nysy jeszcze w lipcu może wydać decyzję na temat budowy pod Domaszkowicami.
W debacie udział weźmie też sam inwestor BZK Energy. Przedstawiciele spółki powiązanej z olbrzymim konsorcjum będą mogli osobiście sprostować wiele mitów, dotyczących instalacji tego typu, budowanych w naszym kraju. Biogazownia rolnicza planowana jest tuż obok funkcjonującego w Domaszkowicach od blisko ćwierć wieku składowiska odpadów. Ponad kilometr dzieli wysypisko od najbliższych zabudowań. Praktycznie w tej samej odległości ma być zlokalizowana biogazownia. Byłaby to jedna z blisko dwudziestu dwóch tysięcy biogazowni działających w Unii Europejskiej.
BZK Energy działa zgodnie z prawem lokalnym, krajowym i unijnym. Związaliśmy swoje plany inwestycyjne, dotyczące budowy biogazowni, z lokalizacją wytyczoną Uchwałą Rady Miejskiej w Nysie. Mam na myśli Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Nysa uchwalone w 2019 roku. Uchwała została potwierdzona kolejną z 2023 roku. Polska pozostaje w ogonie krajów Unii Europejskiej w zakresie wprowadzania ekologicznych technologii biogazowych. Mamy w kraju ok. 380 biogazowni, zaś w sąsiednich Niemczech jest ich blisko 12 tysięcy a w całej Unii Europejskiej blisko 22 tysiące. Polska co roku wytwarza tyle samo pozostałości z produkcji rolniczej i rolno-spożywczej co Niemcy. Eksperci twierdzą, że z tych pozostałości można wytworzyć większość gazu, który przed wojną w Ukrainie Polska sprowadzała z Rosji – mówi Aleksander Siuda, prezes zarządu BZK Energy.
Na początku lipca br. , w liście skierowanym do radnych Komisji Urbanistyki i Rolnictwa Rady Miasta, spółka BZK Energy zaprosiła radnych i przedstawicieli lokalnej społeczności do udziału w wizycie studyjnej w biogazowni działającej w Niemczech lub Polsce. Chętni mogą zgłaszać się mailowo na adres augustynowicz_j@bzk.pl
BZK Energy to spółka, której zajmuje się projektami, budową i zarządzaniem biogazowniami. Należy do BZK Holding – to jedna z największych w kraju, rdzennie polskich grup spółek produkcyjnych i usługowych.