Start Aktualności Będzie podwyżka za śmieci

Będzie podwyżka za śmieci

przez Nysa Hot

Wczorajsza sesja rady miasta przeszłaby bez echa, gdyby nie przegłosowana 16 głosami drastyczna podwyżka ceny na wywóz nieczystości. Nowe stawki będą obowiązywać od 1 lutego przyszłego roku.

W starciu Kamienik Vs Chwalenia remis bez wskazania. Podczas debaty o tym, skąd akurat stawka 15 zł na mieszkańca od za zbiórkę selektywną i 30 zł za odpady komunalne nie segregowane, argumenty obu panów nie przekonały żadnej ze stron. Odchodzący prezes spółki (obecnie Wicestarosta Nyski) Jacek Chwalenia przypomniał, że taki skok ceny wynika z wyższych opłat środowiskowych odprowadzanych do budżetu marszałka. Co gorsza, w ciągu najbliższych lat stawki te będą podnoszone, co będzie wiązać się z dalszymi podwyżkami dla mieszkańców. – 3 lata temu opłata ta wynosiła 74 zł za każdą tonę zagospodarowaną –  powiedział Chwalenia. – Dzisiaj jest to 140 złotych, za rok 170, za dwa lata aż 270 złotych. Wicestarosta przypomniał, że taki sam problem występuje w całej Polsce. Ponadto spółka obsługuje 7 gmin ościennych, co pozwala przerzucić w dużej części bieżące koszty utrzymania firmy. Bez tego podwyżka byłaby jeszcze większa. Radny Feliks Kamienik nie kwestionował potrzeby podwyżki. Pytał za to, dlaczego nikt wcześniej nie pomyślał o przemyślanym kształtowaniu cen, aby teraz nie było tak dużego skoku. – Należało dokonać analizy spółki EKOM w wielu aspektach – mówi Kamienik. – Moim zdaniem tego nie zrobiono.

W czasie debaty o uszczelnienie systemu apelował Przewodniczący Rady Miejskiej, Paweł Nakonieczny. Jego zdaniem służby powinny weryfikować np. umowy zawierane na wywóz śmieci z firmami. Nie może być sytuacji, że np. restauracja deklaruje ilość odpadów mieszczącą się w jednym małym pojemniku. Radni poruszyli także kwestię zameldowania mieszkańców i studentów. Tutaj też wskazali potrzebę weryfikacji deklaracji, bo są duże nieścisłości. Kołem ratunkowym może być budowa spalarni odpadów, które mogłaby równocześnie zapewnić ciepło.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź