Start Aktualności Bezpłatne badania USG dzieci w Krapkowicach

Bezpłatne badania USG dzieci w Krapkowicach

program „NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda

przez Nysa Hot

Fundacja Ronalda McDonalda i restauracja McDonald’s w Krapkowicach zapraszają na profilaktyczne badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Bezpłatne badania odbędą się 19 i 20 października 2023 roku obok restauracji McDonald’s przy ul. Prudnickiej 35 w Krapkowicach.
Badania są bezbolesne, bezpieczne i bezpłatne. Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania na pokładzie specjalistycznego ambulansu Fundacji są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy-radiologów. Czas potrzebny na badanie w Ambulansie to około 15 – 18 minut.
Każde dziecko przychodzi na wyznaczoną godzinę, aby wizyta była jak najbardziej komfortowa. Po zakończeniu badania rodzice otrzymują wynik oraz, jeśli jest taka potrzeba, poradę lekarską. Dla wielu dzieci to może być pierwsze takie badanie USG w życiu.
Formuła programu oznacza skupienie się na badaniach USG jamy brzusznej, w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i/lub chirurgicznego. Zapobiega to rozwojowi przewlekłej, a nawet schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej stosowania dializ lub przeszczepienia nerki. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4 miliony osób dorosłych, ale jest ona rozpoznawana u zaledwie 5% z nich – mówi prof. Adam Jelonek, Honorowy Prezes Zarządu Fundacji Ronalda McDonalda, który w 2005 roku razem z prof. Jerzym R. Kowalczykiem zareagowali na późne diagnozy onkologiczne, tworząc zasady programu badań przesiewowych USG dla najmłodszych, a następnie, w 2021 roku, położył akcent na kontrolę układu moczowego. Aby wziąć udział w badaniach USG, należy zapisać dziecko, dzwoniąc w godz. 10:00 – 15:00 pod numer 506 214 689. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona.

Współorganizatorem badań jest restauracja McDonald’s w Krapkowicach. – Program „NIE nowotworom u dzieci” dociera do dzieci w całej Polsce, aby pomagać tam, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest utrudniony, choćby z racji odległości. W ciągu 18 lat radiolodzy dziecięcy przebadali na pokładzie Ambulansu Fundacji Ronalda McDonalda ponad 80 000 dzieci. Cieszę się, że wspólnie z Fundacją możemy zaprosić na badania najmłodszych mieszkańców Krapkowic – mówi Piotr Jucha, franczyzobiorca McDonald’s Polska, prowadzący restaurację w Krapkowicach.

Co roku w Polsce diagnozuje się około 1300 przypadków nowotworów u dzieci. Wykryte we wstępnej fazie rozwoju są w większości wyleczalne. Profilaktyka i wczesna diagnoza dają szansę na natychmiastową reakcję i skuteczne działanie, stąd tak wielkie znaczenie ma dla najmłodszych program bezpłatnych, kompleksowych badań USG, Fundacji Ronalda McDonalda. Partnerami Fundacji Ronalda McDonalda w „NIE nowotworom u dzieci” są Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ALAB laboratoria i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerami naukowymi są Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne, a Partnerem technicznym mobilnej kliniki – MAN Polska.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź