Start Aktualności Budżet powiatu uchwalony

Budżet powiatu uchwalony

przez Nysa Hot

Budżet Powiatu Nyskiego Uchwalony. To główny punkt dzisiejszej, dokończonej XIV sesji Rady Powiatu Nyskiego. Deficyt wyniesie ponad 11 milionów złotych.

Znów gorąco w powiecie. 8 stycznia radni dokończyli przerwane 31 grudnia obrady. Zgodnie z przewidywaniami, radni opozycji w obecności kamer chcieli wnieść istotne poprawki. Rady Piotr Woźniak proponował przesunięcie środków na sport. Mowa o znacznej kwocie 800 tys. złotych. Środki obiecane Stali Nysa proponował przesunąć np. na zajęcia dodatkowe w szkołach. Lider Lewicy proponował również ścięcie dotacji dla Powiatowego Urzędu Pracy o 1,5 miliona złotych, czemu stanowczo przeciwstawiła się Joanna Burska, Etatowy Członek Zarządu Powiatu. 

Były wicestarosta Jacek Chwalenia proponował przeznaczyć 200 tys. na piłkarzy Polonii Nysa, a Jolanta Barska dopytywała dlaczego w budżecie nie znalazły się środki na remont Alei Wojska Polskiego. Radni proponowali, aby zabezpieczyć środki choćby na I etap tej inwestycji. Kolegów z ław próbował uciszać Grzegorz Samborski, który w bardzo osobistym wystąpieniu przypomniał o potrzebach osób niepełnosprawnych. To pokłosie zdjęcia z budżetu zadania budowy windy w Muzeum Powiatowym.

Jak przypomniał Przewodniczący Rady Bogdan Wyczałkowski, sesja budżetowa to nie czas na nowe wnioski, a dyskusja nad kształtem budżetu na 2020 rok powinna odbywać się na komisjach. Ostatecznie, 14 głosami za budżet został przegłosowany. Przeciwko było między innymi trzech radnych z nowego klubu Prawica Razem. Od głosu wstrzymali się m.in. Daniel Palimąka, Tomasz Jazieniecki oraz Jolanta Barska. 

Dochody Powiatu wyniosą ponad 155 mln złotych, z czego spora część zostanie wydatkowana na ochronę zdrowia, subwencje oświatowe i inwestycje drogowe. 250 tys. przeznaczono na renowację Kościoła NMP w Nysie, 640 tys. na internat w budowlance, a blisko 6 mln na kontynuację budowy Regionalnego Centrum Integracji i Rehabilitacji. W tym roku na termomodernizację budynków użyteczności publicznej powiat wyda 1,2 mln, a 1,5 na modernizację nawierzchni dróg i chodników.

fot. Powiat Nyski

 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź