Start Hot Chciała pomóc „wnuczce”, straciła oszczędności

Chciała pomóc „wnuczce”, straciła oszczędności

przez Nysa Hot

Oszuści nie mają żadnych skrupułów. Tym razem ich ofiarą padła 88-letnia mieszkanka Nysy. 

Powtarzane cyklicznie apele mediów i policji niestety nie uchroniły kolejnej osoby przed oszustami. Ich działania przybierają różne formy. Niejednokrotnie oszuści dzwonią z informacją, że ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknąć aresztowania. Pieniądze mają zostać przekazane rzekomo dla prokuratora, a odbiera je mężczyzna podający się za kuriera. Taki właśnie telefon odebrała we wtorek 15 sierpnia 88 -letnia mieszkanka Nysy.

– Do pokrzywdzonej zadzwoniła na numer stacjonarny kobieta, która powiedziała, że jest policjantką, a jej wnuczka spowodowała poważny wypadek. W wypadku miała ucierpieć ciężarna kobieta, która została potrącona. W wyniku tego zdarzenia ciężarna walczy o życie. Aby wnuczka seniorki nie trafiła do więzienia, potrzebne jest 100 tys. złotych.  W trakcie rozmowy seniorka poinformowała, że nie ma takiej sumy pieniędzy. Oszustka wypytała o zgromadzoną gotówkę na mieszkaniu. Przestraszona kobieta podała wszystkie informację. Gdy okazało się, że seniorka posiada oszczędności w kwocie bliskiej 18 tysięcy zł, poinformowano ją, że zaraz przyjdzie kurier, który odbierze gotówkę na poczet kary. Po chwili zjawił się mężczyzna, któremu mieszkanka Nysy przekazała pieniądze – mówi  st. sierż. Janina Rudkowska, p. o. oficera prasowego KPP w Nysie.

– Dopiero po przekazaniu środków pieniężnych kobieta postanowiła zadzwonić do swojej wnuczki. Okazało się, że żadnego wypadku nie było – dodaje Rudkowska.

Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać gotówki na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie, musimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

Jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby- prosimy, rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym – apeluje  st. sierż. Janina Rudkowska, p. o. oficera prasowego KPP w Nysie.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

·     Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

·     Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

·     Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.

·     Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

·     Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.

·     Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję – nr tel. 112

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź