Start Aktualności Co może utrudniać proces odchudzania? Zapytaliśmy eksperta

Co może utrudniać proces odchudzania? Zapytaliśmy eksperta

przez Nysa Hot

Odroczona gratyfikacja a nieustanny problem ze schudnięciem! Sprawdź co może utrudniać proces odchudzania. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem Jagody Kłębek, dietetyka klinicznego.

Niedługo pojawi się NOWY ROK, a wraz z nim NOWA/-Y JA. Znasz to?

Być może część z Was obiecuje sobie właśnie teraz poprawę swojej sylwetki, a być może część już od dłuższego czasu tkwi w błędnym kole odchudzania i nie może z niego wydostać się.

Co może być zatem przyczyną błędnego koła odchudzania?

ODROCZONA GRATYFIKACJA – co to?

Najprościej mówiąc to umiejętność odmówienia sobie czegoś, czego bardzo chcemy, by w przyszłości móc czerpać z tego jeszcze większe zyski.

Co to ma do procesu odchudzania?

Osoby niepanujące nad umiejscowieniem gratyfikacji (nagrody) za podjęty trud, mają najczęściej problem z procesem samoregulacji, co może wpływać na brak kontroli nad ilością spożywanego jedzenia. Stąd pojawia się problem błędnego koła odchudzania, z którego trudno o szybką ucieczkę.

Co można zrobić, by nauczyć się odraczać w czasie przyjmowanie gratyfikacji?

?Alarm na 30 minut – kiedy niespodziewanie najdzie Cię ochota np. na coś słodkiego możesz ustawić sobie alarm w telefonie na 30 minut. Gwarantuję Ci, że większość osób zajmie głowę zupełnie inną czynnością i zapomni o zjedzeniu ulubionej, słodkiej przekąski. Jeśli ochota na słodkie nie odejdzie, to znak że musisz to zjeść, tak by za kilka dni nie powróciła ze zdwojoną siłą.

?Unikanie bodźców – to najprostsza metoda, która niestety nie zawsze sprawdza się. Jeśli wiesz, co wywołuje w Tobie konkretne zachowanie, to po prostu zacznij unikać tego bodźca. Np. omijaj podczas zakupów ulubioną półkę w sklepie z kuszącymi produktami.

?Odłóż kawałek „na potem” – nie musisz od razu zjeść tego na co masz w danym momencie ochotę. Sięgnij po kawałek batona, 1 kawałek ciasta etc., a resztę zostaw na potem, na kolejny dzień. Całkiem możliwe, że jutro już nie będziesz o tym pamiętał lub nie będziesz miał/-a po prostu ochoty.

Na zdj. Jagoda Kłębek, dietetyk kliniczny 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź