Start Hot Co przyniesie Nowy Rok?

Co przyniesie Nowy Rok?

przez Nysa Hot

Na chwilę przed pożegnaniem starego roku, warto zadać sobie pytanie, co przyniesie NOWY. Czy zapowiadane inwestycje podniosą Nysę w rankingu średnich miast? Chyba nie ma od tego odwrotu.

Wyniki wyborów samorządowych dają nadzieję na stabilną 5-letnią koalicję, co może przełożyć się na szybsze tempo realizacji inwestycji, także tych prywatnych. Bez zwłoki, bez złośliwości. Za rok o tej samej porze zobaczymy już szkielet budowanej galerii Dekada. Gdyby nie Belgowie z Umicore, mówilibyśmy o wydarzeniu roku. W trakcie rozbudowy są firmy Intersnack, Alsecco oraz Bioagra. To oni obok zakładu produkującego baterie do samochodów elektrycznych będą stanowić motor napędowy regionu. Z impetem ma ruszyć przebudowa płyty miasta (o rewitalizacji chyba tu nie ma na razie mowy), a w jego sercu zobaczymy, no właśnie co? Dom handlowy chyba jest tu właściwym określeniem. Wszystko to, a przecież nie wymieniliśmy jeszcze wszystkiego, oznacza realnie większe wpływy z podatków, które odczujemy za 3 lata.
Hala już jest, basen i obwodnica też, remont dworca ruszy w przyszłym roku. Już teraz warto pomyśleć o przeznaczeniu dużej sumy na kolejne rozwiązania proekologiczne. Pamiętajmy, że to konieczność, a nie przywilej bogatych. Tegoroczne inwestycje w „bulwary” i przystań kajakową potraktujmy, jako nieśmiały prolog do dużych zadań. Chętnie odwiedzający Nysę panowie z Centrum im. Adama Smitha mogą mieć tu duże pole do popisu. Studenci PWSZ w Nysie też, bo jak na razie wszystko spod ich ręki leci do szuflady z napisem „fajne, ale nie ufamy studentom”. Zadbajmy o to co jest. Do poprawy jest stan skwerów zieleni, place (w tym Plac Paderewskiego) i stan czystości miasta. Dodajemy do tego nowe elementy, a turyści o których nieskutecznie zabiegamy sami zaczną przyjeżdżać, niekoniecznie pod pomnik Piłsudskiego, czy zobaczyć miśka. Muszą mieć do tego jeszcze bazę noclegową i wybór dobrze obsługiwanej oferty dostępnej ze wspólnego klastra. Stąd radni powinni przypilnować, aby zapowiadana rewitalizacja Jeziora Nyskiego ruszyła jak najszybciej, a nie w 2022 roku. Tam jest potencjał na rozwój nowych ośrodków turystycznych i bazy wypadowej.
Racławicka sama się ożywiła. Trochę na dziko pod względem tkanki miasta i urbanistyki, ale warto to kontynuować, idąc dalej w kierunku mostu Bema. Ogrody działkowe z pewnością można uwzględnić gdzie indziej. Słyszymy o pomyśle na Kramarską, ale ze wstydem patrzymy na plac koło ronda Papieża, gdzie aż się prosi o przeszklony budynek łączący kamienice. Takich miejsc jest przecież jeszcze kilka jak nie kilkanaście. Tworzone nowe miejsca pracy wymuszą budowę nowych bloków mieszkalnych, a domki jednorodzinne powstają jak grzyby po deszczu, niemal z każdej strony naszego miasta. Nysę czeka rozwój i panowie z Opola już głowią się jak to zatrzymać.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź