Start Aktualności Czy do Powiatu Nyskiego wróci bezrobocie?

Czy do Powiatu Nyskiego wróci bezrobocie?

przez Nysa Hot
Cały świat musi liczyć się z kryzysem gospodarczym. W Stanach Zjednoczonych jest już 3 miliony bezrobotnych. Czy w trudniej sytuacji znów znajdzie się Powiat Nyski?
W ostatnich latach Powiatowy Urząd Pracy w Nysie informował o coraz niższej stopie bezrobocia w naszym regionie. Zmienił się także trend na rynku, bowiem to nie pracownik szukał pracodawcy, a pracodawca pracownika. W zeszłym miesiącu bez pracy było 3 350 osób. Warto zwrócić przy tym uwagę, że jeszcze kilka lat temu bezrobotnych w Powiecie było ponad 20 tysięcy osób.
Od kwietnia mamy wzmożoną rejestrację. Dużo więcej osób się rejestruje. Mamy też wiele telefonów z pytaniami, kiedy i jak można się zarejestrować oraz czy na kwarantannie jest to możliwe. Nie brakuje sygnałów od pracodawców, którzy mówią o tym, że zwolnienia jednak będą, natomiast oficjalną drogą nie zdążyło jeszcze nic wpłynąć.
mówi Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie, Małgorzata Pliszka
Dyrektor PUP dodaje, że należy się spodziewać tzw. bomby z opóźnionym zapłonem. Oznacza to, że w kwietniu liczba zarejestrowanych bezrobotnych może bardzo wzrosnąć. Warto pokreślić, że z kryzysem gospodarczym musi liczyć się teraz cały świat. Dyrektor Małgorzata Pliszka ma nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja, gdy w naszym powiecie bezrobocie sięgało nawet 27%. Wychodzenie z takiego kryzysu może trwać nawet kilka lat.
Firmy, które szukają pomocy w przetrwaniu tego ciężkiego czasu mogą znaleźć ważne informacje na stronie pośredniaka (pożyczki dla mikroprzedsiębiorców), ale także na stronie OCRG i Urzędu Marszałkowskiego. Z kolei dziś Premier Mateusz Morawiecki mówił, że na koniec tygodnia spodziewa się wniosków od około 290 tys. firm, które chcą skorzystać z rozwiązań tarczy antykryzysowej. Pakiet rządowych ustaw zakłada m.in. zwolnienie małych przedsiębiorców z odprowadzania składek ZUS przez trzy miesiące, wprowadzenie tzw. postojowego oraz szeregu instrumentów kredytowych dla firm. Całkowita wartość pakietu to blisko 10% naszego PKB.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź