Rok 2022 przyniósł znaczne podwyżki stóp procentowych, co przełożyło się na wzrost oprocentowania depozytów. Między innymi z tego powodu zainteresowanie lokatami wyraźnie się zwiększyło – nie tylko w sektorze klientów indywidualnych, ale również przedsiębiorców. Sprawdź, czy lokaty bankowe dla firm są dobrym sposobem na oszczędzanie.
W dobrze zarządzanej firmie nadwyżki finansowe nie powinny leżeć „bezczynnie” na nieoprocentowanym rachunku bankowym. Świadomość tego ma wielu przedsiębiorców, dlatego poszukują sposobów na efektywne i jednocześnie bezpieczne oszczędzanie. Częstym wyborem są lokaty bankowe, których oprocentowanie jest nieco wyższe niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu.
Firmowe lokaty bankowe – dlaczego warto?
Firmowe lokaty bankowe, mimo że ich oprocentowanie jest dużo niższe w porównaniu z oprocentowaniem depozytów przeznaczonych dla klientów indywidualnych, to dobry sposób na oszczędzanie. Przemawia za tym wiele argumentów – nie tylko tych związanych z możliwymi do wypracowania zyskami.
Bezpieczeństwo kapitału
Lokaty bankowe nie wiążą się z żadnym ryzykiem. Nie trzeba obawiać się utraty kapitału – niezależnie od sytuacji na rynkach finansowych. Przedsiębiorca otrzyma z powrotem tyle pieniędzy, ile wpłacił na lokatę.
Gwarancja zysków
Chociaż nie zawsze uda się wypracować wysokie zyski (wszystko zależy od obowiązującego oprocentowania), są one gwarantowane. Jeśli tylko środki nie zostaną wypłacone przed okresem zapadalności lokaty, przedsiębiorca otrzyma kapitał powiększony o odsetki.
Inne instrumenty finansowe, mimo że wiążą się z wyższą stopą zwrotu, często nie gwarantują ich wypłaty na ustalonym poziomie.
Stały dostęp do środków
Zasadniczo pieniądze wpłacone na lokatę są „zamrażane” na określony umową czas. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, środki można wypłacić w dowolnym momencie. Niekiedy będzie się to wiązało z utratą wszystkich odsetek, dlatego warto wcześniej sprawdzić warunki zrywania depozytów.
W przypadku Lokaty Długoterminowej dostępnej w Toyota Banku wcześniejsza wypłata środków (przed terminem) pozwoli zachować 0,1 należnych odsetek. Pozwala to zminimalizować „straty”.
Jak wybrać korzystną lokatę dla firmy?
Lokaty bankowe dla firm różnią się wieloma parametrami, dlatego zaleca się porównanie dostępnych ofert. Warto przy tym uwzględnić aspekty, takie jak:
- oprocentowanie,
- czas trwania,
- minimalną i maksymalną wysokość wpłaty,
- możliwość odzyskania części odsetek w przypadku przedterminowego zerwania depozytu.
Warto także porównać lokaty w odniesieniu do trybu jej rozliczenia – nie wszystkie są lokatami odnawialnymi z odsetkami. W niektórych bankach depozyty są nieodnawialne albo odnawialne bez odsetek.
Lokaty bankowe, chociaż nie chronią w 100% pieniędzy firmowych przed inflacją, są bezpieczne. Pozwalają na pomnażanie zysków bez ponoszenia żadnego ryzyka, co w czasach niepewności finansowej ma ogromne znaczenie.