Start Aktualności Czy palenie może powodować nasilenie nerwicy?

Czy palenie może powodować nasilenie nerwicy?

przez Nysa Hot

Czy to prawda, że palenie papierosów pomaga się odprężyć i łagodzi stres? Nawet jeśli pewna grupa uzależnionych odczuwa ulgę zaraz po zapaleniu, to błogość szybko zostaje wyparta przez frustrację, zdenerwowanie i chęć ponownego sięgnięcia po papierosa. Nikotyna wykazuje negatywny wpływ zarówno na ciało, jak i na umysł palacza — sprawdź, czy papierosy mogą nasilać objawy nerwicy.

Palenie negatywnie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną

Palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór, choroby płuc i układu krążenia. Niestety, szokujące fotografie zamieszczane na paczkach z papierosami powoli przestają przerażać — kampanie społeczne spełniają swoje założenie — ludzie wiedzą, że palenie szkodzi, jednak wielu z nich wciąż nie jest gotowych, by zerwać z nałogiem. Wielu uzależnionych nie zdaje sobie sprawy, że papierosy zwiększają ryzyko rozwoju chorób psychicznych.

Badacze wciąż próbują ustalić, jakie są powiązania pomiędzy dolegliwościami ze strony układu nerwowego a uzależnieniem. Niektórzy uczeni uważają, że palenie powoduje depresję i pozostałe zaburzenia psychiczne, a inni twierdzą, że wspomniane dolegliwości pogłębiają się, gdy uzależniony decyduje się na rzucenie palenia papierosów [1].

Palenie papierosów łagodzi stres — czy to prawda?

Badania prowadzone przez King’s College London udowadniają, że palenie papierosów przyczynia się do podwyższenia poziomu lęku. Dym nikotynowy przynosi chwilowe poczucie ulgi, jednak każda próba zerwania z nałogiem przyczynia się do wzrostu nerwowości. Rzucenie palenia papierosów wiąże się z dużym stresem, jednak kryzys w końcu przeminie, a nagrodą będzie wyraźny spadek poziomu lęku. Naukowcy wykazali, że osoby uzależnione zazwyczaj sięgają po papierosa zaraz po przebudzeniu, co świadczy o dążeniu do powstrzymania zespołu abstynencyjnego, którego objawem jest między innymi lęk [2].

Uzależnienie od nikotyny a nerwica

Artykuły naukowe potwierdzają negatywny wpływ palenia papierosów na nerwicę. Osoby uzależnione od nikotyny często odczuwają silny lęk. Niektórzy badacze twierdzą, że papierosy pomagają w radzeniu sobie z zaburzeniami psychicznymi, jednak krótki okres abstynencji od dymu tytoniowego może powodować nasilenie nerwicy. Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów naukowych wskazujących, że nikotyna wywołuje lęk oraz stres, to ludzie, którzy rzucili palenie, rzadziej doświadczają objawów nerwicowych [3].

Osoby borykające się z nerwicą mogą łagodzić nieprzyjemne dolegliwości poprzez stosowanie sprawdzonych strategii, takich jak:

  • koncentrowanie się na trwającym momencie,
  • postępowanie wbrew swoim myślom,
  • skupianie się na problemach, nie na emocjach [4].

Rzucenie palenia pomaga w walce z nerwicą, jednak wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem, który wskaże odpowiednią ścieżkę leczenia.

Źródła:

  1. https://neurosciencenews.com/smoking-depression-23849/,
  2. https://cordis.europa.eu/article/id/35417-stop-smoking-and-reduce-your-anxiety/pl,
  3. Parrott A.C., Does Cigarette Smoking Cause Stress?, American Psychological Association, 1999,
  4. https://www.choosingtherapy.com/neuroticism/.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź