Start Aktualności Dlaczego mój kot oddaje mocz poza kuwetą?

Dlaczego mój kot oddaje mocz poza kuwetą?

przez Nysa Hot

Bardzo częstym problemem zgłaszanym przez właścicieli kotów jest fakt oddawania moczu poza kuwetą. Należy pamiętać, że zachowanie takie nie jest złośliwością ze strony naszego pupila. Taka aktywność może mieć wiele podstaw i trzeba rozważyć każdą z nich.

Podłoże naturalne

Koty to zwierzęta terytorialne. Zaznaczanie terenu poprzez posikiwanie, zwłaszcza na pionowe przedmioty – jest naturalną czynnością u niekastrowanych kocurów.

– Jest to zachowanie społeczno-terytorialne i może być wielkim utrapieniem w naszym mieszkaniu. Dlatego m.in kastracja jest niezbędnym zabiegiem u tych czworonogów – mówi Natalia Jankowy, technik weterynarii z Przychodnia Weterynaryjna VETKA Nysa.

Podłoże behawioralne

Koty są zwierzętami podatnymi na stres i o słabej psychice. Najmniejsza zmiana w naszym domu – remont, nowy członek rodziny bądź nowe zwierzę, a nawet dłuższa nieobecność opiekuna – jest dla kota stresująca.

– Mruczki, reagując na takie zmiany, mogą odreagowywać właśnie posikując poza kuwetą. W takim przypadku rozwiązaniem mogą się okazać na przykład feromony – podkreśla Natalia Jankowy.

Kuweta i żwirek

Bardzo często problem leży w szczegółach – i zazwyczaj jest to żwirek i kuweta. Zbyt mała ilość kuwet w domu oraz za rzadkie czyszczenie ich również może być źródłem zmartwienia.

-Kocia toaleta powinna być na tyle duża, aby kot mógł przemieszać się w niej swobodnie. Ważne jest również jej umiejscowienie – najlepiej wybrać ciche i spokojne miejsce. Pamiętajmy, że na jednego kota w domu przypada jedna kuweta! Zwróćmy także uwagę na żwirek. Może on po prostu nie odpowiadać naszemu pupilowi. Na szczęście na rynku jest wiele produktów – czasami może to wymagać przetestowania kilku rodzajów ściółek – dopóki nie znajdziemy odpowiedniej dla naszego kompana – tłumaczy specjalistka.

Podłoże zdrowotne

Mimo wszystko, kiedy tylko pojawią się dolegliwości związane z oddawaniem moczu – warto zgłosić się do lekarza weterynarii. Niestety, istnieje wiele chorób, które mogą wpływać na dysfunkcje układu moczowego.

– Podstawą będzie zbadanie moczu, wykonanie USG jamy brzusznej, badania krwi oraz badanie kliniczne. W ramach profilaktyki, warto wykonywać takie badania nawet jeśli naszemu kotu nic nie dolega – zwłaszcza u kocich seniorów – mówi Natalia Jankowy, technik weterynarii z Przychodnia Weterynaryjna VETKA Nysa.

Oddawanie moczu poza kuwetę jest złożonym problemem. Warto zastanowić się – co może być podłożem i przyczyną wystąpienia takiego zachowania. Niestety, wymaga to cierpliwości. Najlepiej jednak udać się do lekarza weterynarii, który podejmie odpowiednie kroki.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź