Polska jest jednym z państw najsilniej poszkodowanych przez kryzys energetyczny. W kraju, który „stoi na węglu” trzeba płacić astronomiczne kwoty za surowiec o pogorszonej kaloryczności. Szacuje się, że ten problem może dotyczyć nawet 1/4 gospodarstw domowych. Czy to oznacza, że miliony Polaków muszą marznąć tej zimy? Niekoniecznie. Rozsądny gospodarz może wykorzystać ten sezon na częściowe lub całkowite uniezależnienie się od węgla i wybrać ekonomiczne ogrzewanie na podczerwień. Dlaczego to dobry pomysł?
Czy ogrzewanie na podczerwień uratuje polskie domy przed zimnem?
Polacy są załamani cenami surowców energetycznych, galopującą inflacją i słabością złotówki. Instalacja centralnego ogrzewania, która była stosunkowo droga jeszcze przed kryzysem, teraz jest nieosiągalna dla gospodarstw dysponujących małym budżetem. Ale standardowe centralne ogrzewanie to niejedyny sposób na zapewnienie domownikom optymalnej temperatury pomieszczeń. Alternatywą dla klasycznych rozwiązań, takich jak np. ogrzewanie elektryczne czy gazowe, są panele grzewcze.
Posiadacz domu lub przedsiębiorca chcący ogrzać lokal użytkowy mają wiele powodów, by postawić na montaż ogrzewania na podczerwień. Oto niektóre z nich:
- charakteryzuje się znakomitą wydajnością, jest nawet 30 proc. bardziej oszczędne niż konkurencyjne systemy grzewcze
- montaż takiego ogrzewania jest bardzo czysty i odbywa się bez kucia ścian i konieczności poprowadzenia rur. Dzięki temu całkowity koszt instalacji wypada dużo korzystniej w porównaniu do konkurencji
- dzięki panelom na podczerwień można stworzyć w pomieszczeniach bardzo przyjemny mikroklimat. Jest to możliwe, ponieważ panele podgrzewają powierzchnie, a nie powietrze.
- To dobra opcja nawet dla alergików
- panele na podczerwień można zintegrować z fotowoltaiką, jeszcze bardziej obniżając swoje rachunki.
Uniwersalne ogrzewanie domu dla każdego Polaka
Warto dodać, że technologia paneli grzewczych jest uniwersalna, tzn. odpowiednia zarówno dla nowego, jak i starego budownictwa. Z tego względu sprawdzi się również w domach opalanych na co dzień węglem. Aby zamontować ogrzewanie domu na podczerwień, nie trzeba likwidować starego ogrzewania. Dzięki temu panele mogą stanowić uzupełnienie dla pieca, kominka czy innej formy grzania domu.
Nie bez znaczenia jest sama estetyka – panele maja neutralny wygląd, który sprawdzi się w klasycznych i nowoczesnych wnętrzach, także tych urządzonych w stylu minimalistycznym. Samo ogrzewanie ma znakomitą żywotność, przez którą często porównuje się je z pompami ciepła. Inwestując w panele grzewcze, gospodarz domu zapewnia sobie i swojej rodzinie wydajne i bezawaryjne ogrzewanie na lata.