Start Aktualności Dlaczego warto samodzielnie prowadzić księgowość

Dlaczego warto samodzielnie prowadzić księgowość

przez Nysa Hot

Każda firma niezależnie od wielkości musi prowadzić księgowość. Często mniejsze firmy decydują się na samodzielne prowadzenie jej ze względu na szereg korzyści, jakie z tego płyną. Najważniejszy z nich to aspekty finansowe. Sprawdź, dlaczego warto samodzielnie prowadzić księgowość i dobierz sposób prowadzenia najlepszy dla swojej firmy.

Koszty prowadzenia księgowości

Cena jaką poniesie firma za prowadzone usług księgowości jest bardzo zależna od wielu czynników. Najbardziej od zakresu wykonywanych usług. Jeżeli chodzi o księgi rachunkowe stawka uzależniona jest od ilości dokumentów przedstawianych przez firmę. Może wahać się to od 10 dokumentów miesięcznie w przypadku mniejszej firmy. Będzie to koszt około 80-129 zł miesięcznie. Jeżeli firma generuje około 100 dokumentów miesięcznie będzie to już kwota 280-400 złotych.

Istotnym czynnikiem jest lokalizacja biura. Nikogo nie zdziwi, że ceny księgowości najwyższe są w Warszawie. Najniższe odnotowuje się w województwie lubelskim. Niektóre firmy mogą pozwolić sobie na korzystanie z usług biura z innego województwa, jeżeli ich księgowość w całości znajduje się w chmurze.

Zakres księgowości

W przypadku małych firm zakres księgowości nie należy do zbyt obszernych. Najważniejsze aspekty to:

  • prowadzenie księgi przychodów i rozchodów (KPiR),
  • prowadzenie dodatkowych ewidencji np.: ewidencja VAT (jeżeli jesteś płatnikiem VAT), przebiegu pojazdów, wyposażenia,
  • składanie deklaracji do urzędu skarbowego oraz opłacanie ich,
  • wyliczanie i opłacanie składek ZUS
  • przechowywanie i porządkowanie dokumentacji firmowej

Zalety

Wiemy już, jakie koszty generuje zewnętrzna księgowość. Dlatego często właściciele firm szczególnie tych jedno lub kilku osobowych decydują się na samodzielne prowadzenie jej. Żeby jednak odnaleźć się w ilości informacji i prawnych aspektów najlepiej przygotować się do tego wybierając kurs online z księgowości.

Dodatkowo w takim wypadku w pełni można kontrolować finanse własnej firmy i na bieżąco analizować je i wprowadzać zmiany. W przypadku, kiedy zdecydujesz się na współpracę z biurem księgowym będziesz mieć świadomość tego co dzieje się w firmie.

Programy księgowe

Prowadzenie własnej księgowości nie jest, aż tak trudne ze względu na nowinki technologiczne i programy znajdujące się na rynku. Są one proste w obsłudze i można zautomatyzować działania, a co za tym idzie zminimalizować ilość błędów chociażby w obliczeniach. Przy wyborze programy zwróć uwagę na najważniejsze funkcje takie jak:

  • generowanie raportów finansowych
  • rozliczanie z urzędem skarbowym i skarbówką
  • funkcja podliczania podatków
  • płatność online
  • możliwość windykacji zaległych faktur.

Niektóre z programów jakie masz do wyboru to: Comarch ERP XT za jedyne 35zł miesięcznie, czy InFakt za 12zł miesięcznie przez pierwszy rok oraz IFIRMA w cenie 8,33 zł miesięcznie. Jak widać koszty korzystania z programów nie nadszarpnął Twojego budżetu.

Jak zacząć samodzielną księgowość

Jak wcześniej wspominaliśmy, żeby odnaleźć się w nowej roli skorzystać z kursów lub szkoleń. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na ich aktualną wersje, ponieważ przepisy podatkowe regularnie zmieniają się jak w przypadku Polskiego Ładu.

Jeżeli otwierasz firmę, wystarczy że zgłosisz fakt samodzielnego prowadzenia działalności w CEIDG. Jeżeli masz umowę z biurem należy rozwiązać ją i wykonać następujące kroki. Nie zapomnij o samodzielnym przechowywaniu odpowiednich dokumentów. Teraz to Ty jesteś odpowiedzialny za własną firmę.

O czym należy pamiętać

Bezapelacyjnie pamiętaj o z góry założonych terminach i trzymaniu się ich. Na bieżąco nadzoruj finanse firmy i rozliczaj niezbędne podatki. Najważniejsza jest regularność. Pamiętaj o możliwych kontrolach. Zachowaj porządek w dokumentach i sporządzaj odpowiednie wykazy ich. Najważniejsze będą: przechowywanie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, odprowadzanie składek, czy zaliczek na podatek dochodowy.

Podsumowanie

Początkowo prowadzenie własnej księgowości może wydawać się karkołomnym zajęciem, bardzo ciężkim do realizacji. Jednak z biegiem czasu nabierzesz wprawy, a oszczędności jakie poniesie Twoja firma wynagrodzą trud i czas na wdrożenie się w zadanie. Dodatkowo przy użyciu odpowiednich programów zadanie staje się bardziej efektywne i mniej męczące. Jeżeli nie odpowiada Ci samodzielne prowadzenie księgowości, skorzystaj z ofert biur dostępnych na rynku, lub poszukaj pracownika szukającego pracy.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź