Start Aktualności Drogie jak… kurki

Drogie jak… kurki

Grzybiarze czekają na pierwszy tegoroczny wysyp

przez Nysa Hot

Na widok ceny, klienci rezygnują z zakupów. Mowa o cenach detalicznych tegorocznych kurek i podgrzybków. Grzybów w lasach brakuje, stąd ceny zwalają z nóg. Sprzedawcy z braku zainteresowania mogą tylko bezradnie rozkładać ręce. Obniżka przyjdzie z pierwszym prawdziwym wysypem w tym roku.

Grzyby na Opolszczyźnie

O ile popularne kurki pojawiają się na bazarach, ceny zaczynają się od 45 zł/kg, a nawet 60-110 zł w większych miastach. Dla wielu osób to cena nie do przyjęcia. Do jajecznicy nie potrzebujemy całego kilograma, ale do innych potraw już tak. Dlatego w tym roku lepiej wybrać się do lasu samemu.

Gdzie na kurki? Na popularnych forach grzybiarze wrzucają sporo zdjęć z Lubszy, borów stobrawskich, lasów niemodlińskich, okolic Pokrzywnej oraz Głuchołaz i Krasiejowa.  My osobiście pokochaliśmy nasze pogranicze, stąd częste wypady do Czech w rejonie pobliskich Zlatych Hor. W lipcu w lasach było bardzo sucho, ale grzybiarze liczą, że kilka ostatnich dni z większymi opadami, poprawi sytuację i grzyby pojawią się większych ilościach. Przed rokiem kurki można było zbierać pod koniec maja i w czerwcu, a ich cena ustabilizowała się w lipcu.

Pamiętajmy, jeśli zbierzemy okazy, których nie jesteśmy pewni, pokażmy je ekspertom. Przed wyjściem do lasu, upewniajmy się również, które gatunki są pod ochroną.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź