Start Hot Dwie osoby zatruły się czadem

Dwie osoby zatruły się czadem

przez Nysa Hot

Interwencja służb ratunkowych przy ul. Bohaterów Warszawy w Nysie. W budynku wielorodzinnym doszło do zatrucia niebezpiecznym czadem.

– 2 osoby uległy zatruciu tlenkiem węgla. Wszystkie służby pracują na miejscu. W akcji ratunkowej uczestniczą 2 zastępy PSP z Nysy i 2 zastępy z OSP Niwnica – mówi kpt. Dariusz Pryga, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nysie.

Do tej sprawy na pewno wrócimy na naszym portalu i podamy więcej szczegółów.

Strażacy po raz kolejny apelują: koniecznie sprawdzajmy piecyki gazowe i przewody wentylacyjne. Czad wchłania się do organizmu i łączy z hemoglobiną 300-krotnie lepiej, niż tlen. A jeszcze lepiej w wyższej temperaturze, np. gdy siedzimy w ciepłej kąpieli. 20 minut wystarczy, aby zabił. Tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny, nie szczypie w oczy i nie drażni w gardle.

Aby ustrzec się przed tragedią, należy regularnie korzystać z usług kominiarskich oraz zainstalować w mieszkaniu wykrywacz tlenku węgla. Detektor powinien wisieć na ścianie w pobliżu urządzenia, w którym następuje spalanie, np. w kuchni i łazience z gazowym podgrzewaczem wody, kotłowni, pomieszczeniu z kominkiem, a nawet garażu, gdzie zagrożeniem są spaliny samochodu. Jeśli czad się wydobywa, urządzenie głośno to sygnalizuje.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź