666
Bioagra uruchomiła w Zakładzie Produkcji Etanolu tzw. utlenianie katalityczne – to kolejny element systemu redukcji zapachu z fermentacji. Spółka przeprowadziła też badania, z których wynika, że pierwsze urządzenie wchodzące w skład tego systemu działa bardzo skutecznie.
W ostatnim czasie Bioagra SA zainwestowała aż 19,62 mln zł w redukcję zapachu i dźwięku. W połowie roku firma ustawiła absorber etanolu. To pierwsza część systemu redukcji zapachu powstającego przy procesie fermentacji, który zaprojektowali amerykańscy i polscy specjaliści. Ostatnio spółka uruchomiła drugą część systemu, tzw. utlenianie katalityczne, które bazuje na grzałkach elektrycznych dużej mocy. Oba urządzenia są już włączone na stałe do procesu technologicznego. Zostały od razu dopasowane do docelowej wielkości produkcji etanolu, którą zakład osiągnie w przyszłym roku, po zakończeniu trwającego obecnie procesu inwestycyjnego.
Po uruchomieniu absorbera, pierwszego elementu systemu, firma przeprowadziła badania laboratoryjne, które wykazały, że urządzenie 20-krotne zredukowało ilość etanolu uchodzącego z kadzi fermentacyjnych. Był on odpowiedzialny za przenoszenie charakterystycznego zapachu odczuwanego w okolicy zakładu w zależności od warunków pogodowych.
W sierpniu br. przeprowadzono dodatkowo badanie olfaktometryczne środowiska zapachowego z udziałem tzw. człowieka-nosa (osoby o niezwykle wyczulonym zmyśle powonienia). Wykazały one, że uruchomienia absorbera ograniczyło odczuwanie zapachu fermentacji do kilkuset metrów wokół firmy.
– Już pierwsze z serii zaplanowanych urządzeń zredukowało znacząco zapach z procesu fermentacji, co potwierdziły różnorodne badania – mówi Mirosław Obarski, rzecznik firmy. – Uruchomiliśmy ostatnio kolejny element systemu, tzw. utlenianie katalityczne. Liczymy na dalszą redukcję zapachu. Pracujemy teraz nad jak najlepszym zgraniem nowych urządzeń z instalacją wytwarzającą etanol.
Spółka planuje też kolejne badania olfaktometryczne środowiska zapachowego. Uzgodniła ze społecznością lokalną, że wezmą w nich udział przedstawiciele sołectw sąsiadujących z Zakładem Produkcji Etanolu. Bioagra SA chce mieć pewność, że urządzenia, w które firma zainwestowała ogromne środki działają z jak najwyższą efektywnością.
Bioagra SA prowadzi program redukcji wpływu na otoczenie od 2018 r. Firma wdrożyła działania pomimo tego, że produkuje etanol zgodnie z normami obowiązującymi zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej. Zarząd firmy zagwarantował społeczności lokalnej, że zleci opracowanie i wdrożenie rozwiązań, które trwale zredukują natężenie zapachu i dźwięku generowanego przy produkcji etanolu.
Trwają prace koncepcyjne nad trzecim elementem systemu redukcji zapachu, który pozwoli jednocześnie zamienić ok. 80 proc. dwutlenku węgla powstającego w procesie fermentacji na nowe produkty. Wdrożenie przewidywane jest wstępnie na rok 2021. Bioagra SA stanie się wtedy jednym z najbardziej ekologicznych przedsiębiorstw w Europie.