Start Aktualności Filmy instruktażowe – co powinny zawierać?

Filmy instruktażowe – co powinny zawierać?

przez Nysa Hot

Procesu, sposobu wykonania danej czynności czy jakiejś koncepcji wcale nie trzeba przedstawiać w formie tekstowej, typowej dla tradycyjnych instrukcji. Często o wiele lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie formy wideo.

Tak zwane filmy instruktażowe to zdecydowanie bardziej nowoczesna opcja. Obecnie mogą mieć one różną formę i być adresowane do najróżniejszych grup docelowych. Czym dokładniej jest film instruktażowy i jaką spełnia rolę? Jakie powinien zawierać on elementy oraz w jaki sposób go wykonać?

Czym jest film instruktażowy?

Materiały wideo to jedna z najnowocześniejszych i najlepiej przyswajalnych form komunikacji. Z tego względu filmy instruktażowe, które opierają się na przedstawianiu danego obrazu, cieszą się tak dużą popularnością. Są to materiały wideo, które mają w danym zakresie edukować odbiorców. Można podzielić je na filmy szkoleniowe, wyjaśniające procesy i procedury, a także prezentujące produkty oraz usługi.

Co do zasady takie wideo ma pomóc w przyswojeniu wiedzy. Aby tak było, musi być ono przystępne w odbiorze. Z tego względu filmy instruktażowe najczęściej są krótkie i dość dynamiczne. Taka forma sprawia, że przedstawiane w nim informacje są dużo łatwiejsze do zapamiętania. Z kolei jeśli film jest typową instrukcją, przystępny odbiór ułatwi zrealizowanie wszystkim wskazanych w nim kroków.

Forma wideo pozwala na realne pokazanie w jaki sposób m.in. składać meble, obsługiwać nowoczesne urządzenia, dokonywać ich konserwacji czy też tworzyć projekty DIY. Film instruktażowy może także wyjaśniać określone zagadnienia, a w tym jakiś proces czy kwestie funkcjonowania danej branży.

Obecnie materiały wideo mogą mieć różną formę. Klasycznymi są te, które bazują na wyspecjalizowanym scenariuszu, mają specjalnie przygotowane ujęcia z kamery, a grają w nich profesjonalni aktorzy. Film instruktażowy może jednak zostać też przygotowany w formie prezentacji z podłożonym głosem lektora lub pokazu slajdów ze wstawkami multimedialnymi.

Co powinien on w sobie zawierać?

To, co konkretnie powinien w sobie zawierać film instruktażowy, w dużej mierze zależy od jego formy. Bez względu na nią na pewno warto zadbać o to, aby był on merytoryczny i miał jak najwyższą jakość. Filmy w formie nagrań na pewno powinny skupiać uwagę na aktorach, którzy pokazują daną czynność czy tłumaczą jakieś zagadnienie. Z tego względu dobrze byłoby w ich przypadku zadbać o neutralne tło. Gra aktorska może być przeplatana z animacjami, na których przedstawiane są np. wykresy.

Filmy mające postać prezentacji z podłożonym głosem lektora czy też pokazu slajdów ze wstawkami multimedialnymi będą głównie składać się ze zdjęć i schematów. Te mogą mieć też formę ruchomych animacji komputerowych. To szczególnie ważne w przypadku wyjaśniania jakichś procesów. Bez względu na formę wideo, warto na nie nałożyć napisy. To ułatwi zrozumienie filmu przez osoby niesłyszące.

Sprawdź pełną ofertę KrótkieFormy

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź