Coraz więcej samorządów i przedsiębiorców przekonuje się od oszczędzania poprzez inwestycję w rozwój fotowoltaiki. Nowa instalacja działa od miesiąca w Regionalnym Centrum Gospodarki Odpadami.
Nyskie spółki stawiają na fotowoltaikę
Koszt zamontowania paneli wyniósł blisko 180 tys. złotych brutto. „EKOM” przetarg rozpisał na początku roku, a inwestycja została zakończona i oddana do użytku 20 czerwca br. Instalacja fotowoltaiczna ma moc do 50 kW. Od dnia włączenia do sieci wskazywany jest uzysk energii o wartości przekraczającej 10 MWh. Dodatkowo szacowana oszczędność energii elektrycznej od momentu podłączenia instalacji do sieci wskazywana jest na poziomie ok. 20 tys. – Spółka będzie obserwować i analizować wyniki na bieżąco – mówi Prezes Tomasz Ogorzał. – Na pewno układając budżet na kolejny rok będziemy mieli na uwadze rozwój fotowoltaiki.
Ekom szykuje się też do przetargu na dodatkowy separator magnetyczny do odzysku metali dla frakcji podsitowej. Do tej pory linia do segregacji nie miała takiego rozwiązania. Przypomnijmy, że uzyskane w procesie recyklingu paliwo RDF, będzie zasilać eko-ciepłownię, której budowa ma ruszyć już we wrześniu br. na terenie spółki NEC-Nysa.
Na rozwiązania proekologiczne stawiają także inne nyskie spółki. MZK posiada własną instalację na terenie zajezdni od ponad roku, a ARN panele zamontował na dachu krytej pływalni. Spółka kierowana przez Bogdana Wyczałkowskiego wybuduje też dużą farmę fotowoltaiczną przy obwodnicy Nysy.