Start Hot Fragment niemieckiego czołgu odnaleziony pod Nysą!

Fragment niemieckiego czołgu odnaleziony pod Nysą!

przez Nysa Hot

Pod koniec września w Domaszkowicach odnaleziono element czołgu. Poinformował o tym na facebookowym profilu Nysa 1945 pasjonat okresu II Wojny Światowej radny Maciej Krzysik. 

O znalezisku ktoś anonimowo zawiadomił powiatowego konserwatora zabytków. Ten z kolei poprosił o pomoc w tej sprawie Macieja Krzysika, który od lat bada historię Nysy w kontekście największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata.

Okazało się, że anonimowa informacja pozwoliła na uratowanie niemal całego wózka jezdnego z kołem nośnym i półresorem piórowym, który pochodzi z pojazdu na podwoziu niemieckiego czołgu Panzerkampfwagen IV (PzKpfw IV). Prawdopodobnie element służący za wypełnienie dziury w drodze, pochodził ze zniszczonego nieopodal wraku czołgu.

– W okolicy Nysy operowały pojazdy wykorzystujące ten typ zawieszenia, były to właśnie czołgi PzKpfw IV różnych typów, a także działa szturmowe StuG IV, niszczyciele czołgów Hornisse/Nashorn oraz działa samobieżne Hummel. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że był to czołg typu PzKpfw IV należący do 1. Dywizji Pancerno-Spadochronowej „Hermann Göring”, której oddziały broniły okolic Nysy w dniach 17 marca – 7 kwietnia 1945 roku – mówi Maciej Krzysik. 

Element został zabezpieczony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Trwają starania, aby trafił do Muzeum Pancerne w Kłaninie, gdzie trwa obecnie odbudowa takiego właśnie czołgu.

Foto: Nysa 1945 – Strona główna | Facebook

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź