Start Aktualności Gdzie jest krzyż pokutny z Wierzbięcic?

Gdzie jest krzyż pokutny z Wierzbięcic?

przez Nysa Hot
Przy szosie Nysa – Prudnik nie ma już ponad 300 – letniego krzyża pokutnego. To jednak nie powód do zmartwień, ponieważ zabytek w rękach konserwatorów odzyskuje dawny blask. 

Wykonany z marmuru w 1693 roku z inskrypcją w języku niemieckim ,,1693 DEN 27 MARTZ”. Mowa o krzyżu pokutnym, którego do niedawna można było oglądać w miejscowości Wierzbięcice. Można było, bo zabytku obecnie nie ma już przy szosie. Dobra wiadomość jest taka, że krzyż jest w rękach konserwatorów z Muzeum Powiatowego w Nysie.

– Zakres prac obejmuje oczyszczenie powierzchni z zabrudzeń, usunięcie wtórnych nawarstwień, konsolidację struktury kamienia, odsolenie, sklejenie mechanicznego uszkodzenia krzyża i uzupełnienie ubytków na jego powierzchni. W trakcie prac zaplanowano przeprowadzenie badań stratygraficznych na obecność oryginalnych polichromii
– informuje Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Wiekowy krzyż wymagał już interwencji konserwatora. W styczniu tego roku został uszkodzony, w efekcie czego podstawa została przełamana. Dodatkowo, na zabytku widoczne były zabrudzenia oraz osłabienia jego struktury.
Jak jednak podaje Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, krzyż nie wróci do Wierzbięcic. Po wykonaniu prac konserwatorskich zabytek znajdzie swoje miejsce na stałe w Muzeum Powiatowym w Nysie. Uchroni to krzyż m.in. przed planowaną rozbudową drogi we wsi.
fot. Gogle Street View

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź