Start Lifestyle Gdzie stanie nyski plac straceń?

Gdzie stanie nyski plac straceń?

przez Nysa Hot

W maju na Forcie II ruszy nyska izba kata. Już dziś pokaźna kolekcja Jurka Gadawskiego budzi zazdrość rekonstruktorów. Nowe rekwizyty w tym gilotyna, czy stos czarownic podniosą atrakcyjność tej niecodziennej wystawy. Co jeszcze przygotował krwawy Jurgens?

Izba tortur w nyskich fortyfikacjach

W ubiegłym roku pandemia przeszkodziła w hucznym otwarciu izby Mistrza Małodobrego. Osoby, które miały szczęście zajrzeć do środka były pod olbrzymim wrażeniem (zobacz video). – Cały czas uzupełniamy naszą ekspozycję – mówi Jerzy Gadawski. – Hitem mogą stać się urządzenia, które staną na tzw. placu straceń przy wejściu do Kata Jamy. Będzie choćby stos czarownic!

Nyski kat w tym sezonie będzie miał do dyspozycji również dwie gilotyny. Jedna na stałe zagości w Forcie II, druga będzie pomocna przy licznych rekonstrukcjach na terenie całego kraju. Popularny Jurgens Bimberstein wrócił z katowskiej emerytury i zamierza skupić się na nyskie wystawie, ale na pewno nie raz jeszcze zagości na największych imprezach w Polsce.

U kata emocji nie zabraknie

Rekwizyty to tylko część z nowości, jakie przygotował Gadawski. Dla zwiedzających nie zabraknie gadżetów, a sama ekspozycja zyska bardzie klimatyczne oświetlenie, choćby ołtarzyka z czaszkami. Kat będzie miał do pomocy również dość niespodziewanego gościa…  Już dziś zachęcamy do obejrzenia jednego z marcowych odcinków naszego Pulsu Regionu emitowanego w paśmie Regionalnej Telewizji Opolskie. Wejdziemy z naszą kamerą do wnętrza izby. Swój materiał szykuje również TVP Historia. Śledźcie daty premiery na naszym profilu na Facebooku oraz na profilu Mistrz Małodobrego.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź