Start Hot Geotermia w Nysie! W planie budowa ciepłowni geotermalnej!

Geotermia w Nysie! W planie budowa ciepłowni geotermalnej!

przez Nysa Hot

Nysa znalazła się w nielicznym gronie miast, które pozyskały dofinansowanie na odwiert związany z geotermią. 

Pozyskaliśmy 100% dofinansowania na ODWIERT wód termalnych w naszej Nysie! Odwiert planowany jest za kąpieliskiem Frajda i ruszy już w przyszłym roku! Efektem wykorzystania wód termalnych będzie czystsze środowisko naturalne. Dotacja pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – mówi Kordian Kolbiarz, Burmistrz Nysy. 

W naszej gminie o geotermii mówiło się już od dawna. Pierwsze badania zlecono już w 2010 roku. Dzięki tym specjalistycznym pomiarom dokonano wstępnej oceny warunków geotermalnych. Określono również najbardziej korzystną lokalizację przyszłego odwiertu geotermalnego w Nysie. Chodzi o ul. Saperską, w pobliżu miejskiego kąpieliska. Kilka lat trwało opracowanie specjalistycznej dokumentacji związanej z odwiertem a sam wniosek o dofinansowanie tej inwestycji złożono w listopadzie ubiegłego roku.

– Jeśli podczas prac wiertniczych potwierdzą się dobre parametry wody będzie ją można wykorzystać do celów ciepłowniczych. W kolejnej fazie realizacji, projekt zakłada bowiem budowę ciepłowni geotermalnej w bezpośrednim sąsiedztwie odwiertu, która w przyszłości będzie współpracować z siecią ciepłowniczą należącą obecnie do Nyskiej Energetyki Cieplnej. Samorząd i spółka podpisały już list intencyjny o wzajemnej współpracy – mówi Piotr Bobak, Sekretarz Miasta Nysa.

Prace związane z odwiertem geotermalnym będą kosztować około 20 mln zł. Pozyskane dofinansowanie zabezpiecza niemalże w 100% koszty inwestycji.

 Ten innowacyjny projekt wpisuje się w globalne trendy zrównoważonego rozwoju. Przede wszystkim potwierdza nasze zaangażowanie w poszukiwanie nowych i co najważniejsze ekologicznych źródeł energii. Warto podkreślić, że Gmina Nysa, staje się pionierem w regionie w realizacji projektów, które w przyszłości przyniosą ogromne korzyści dla mieszkańców Nysy i środowiska – dodaje Piotr Bobak. 

Foto: Gmina Nysa

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź