844
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. znalazła się w gronie laureatów konkursu LODOŁAMACZE, w którym doceniani są pracodawcy wrażliwi społecznie, wspierający rozwój zawodowy osób niepełnosprawnych. Podczas ogólnopolskiej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie, prezes zarządu spółki Paweł Stańczyk odebrał statuetkę w kategorii „Zdrowa Firma”. Wcześniej Grupie Azoty ZAK przyznano nagrodę na poziomie regionalnym konkursu.
Docenieni w dwóch etapach konkursu
Laureatami LODOŁAMACZY zostają firmy, instytucje i organizacje przełamujące stereotypy i uprzedzenia, pracodawcy otwarci na ludzkie potrzeby. Konkurs organizowany jest w dwóch etapach: regionalnym oraz centralnym, który z grona zwycięzców etapu regionalnego wyłania laureatów z całej Polski w dziewięciu kategoriach. Grupa Azoty ZAK otrzymała dwie statuetki w kategorii „Zdrowa Firma”, w uznaniu działań na rzecz pracowników i mieszkańców regionu opolskiego.
– Jesteśmy dumni z tego, że Grupa Azoty ZAK uzyskała tak wysokie wyróżnienie. To dla nas motywacja do jeszcze większych starań i dbałości o pracowników oraz sygnał, że prowadząc biznes warto kierować się ludzkimi wartościami – komentuje Paweł Stańczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK.
Tegoroczne LODOŁAMACZE przyznano za działania realizowane w 2020 roku. W tym czasie Grupa Azoty ZAK, podobnie jak inne przedsiębiorstwa, stanęła przed wyzwaniami związanymi z pandemią COVID-19. Spółka skierowała jeszcze więcej uwagi na kwestie ochrony zdrowia pracowników i mieszkańców województwa opolskiego. Wsparcie finansowe objęło trzy szpitale i sięgnęło blisko 1 mln zł. Ponadto spółka użyczyła swoich samochodów osobowych placówkom medycznym oraz doposażała instytucje społeczne w środki ochrony osobistej. Grupa Azoty ZAK corocznie finansuje profilaktyczne programy prozdrowotne dla pracowników i członków ich rodzin, obejmujące m.in. badania i szczepienia. W 2020 r. w programach znalazła się m.in. profilaktyka oraz diagnostyka powikłań po przebytym zakażeniu SARS-CoV-2 oraz, rekomendowane przez WHO w okresie pandemii, szczepienia przeciw pneumokokom, powodującym zapalenie płuc.
Pracownicy Grupy Azoty ZAK mają możliwość przystąpienia wraz z członkami rodzin do programu dodatkowej opieki medycznej. Mogą również korzystać z bezpłatnych porad psychologa w ramach projektu WORK LIFE BALANCE, służącego budowaniu równowagi między życiem osobistym a zawodowym. Spółka oferuje wiele dodatkowych świadczeń dla pracowników. W ostatnich latach wdrożyła m.in. dodatkowy urlop dla osób pracujących w systemach zmianowych i równoważnych, który ma sprzyjać regeneracji sił oraz zacieśnianiu więzi rodzinnych, a także dodatkowe zwolnienie
godzinowe ułatwiające realizację spraw osobistych.
fot. Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych