Start Rozrywka Historia dwóch miejsc. Niezwykła historia

Historia dwóch miejsc. Niezwykła historia

przez Nysa Hot

Najnowsza wystawa nyskiego Muzeum prezentuje wyniki badań archeologicznych prowadzonych przy okazji realizowanych w mieście dwóch dużych inwestycji. Co ciekawego znaleźli archeolodzy?

Od tygodnia w placówce dostępna jest wystawa pt. “Historia dwóch miejsc”. Ekspozycja przybliży nam wyniki odkrywek na budowach Wielkiego Młyna Mowa i galerii DEKADA. Pierwotnie ekspozycja miała być zaprezentowana podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Pandemia pokrzyżowała plany, stąd nie było żadnego hucznego otwarcia.

 

Przedstawiamy dzieje dwóch rejonów miasta położonych poza jego centrum, ale wykorzystywanych gospodarczo na różne sposoby i zamieszkiwanych już od okresu późnego średniowiecza. Niegdyś poza murami miasta, obecnie stanowią jego integralną część

– mówi Mariusz Krawczyk

Oprócz wyników badań archeologicznych wystawa prezentuje zbiory kartograficzne, historyczne grafiki, dawne widoki miasta i archiwalne fotografie przybliżające historie tych miejsc. Jak dodaje Krawczyk – warto poświęcić na nią trochę czasu, bo same materiały filmowe trwają ponad godzinę.

Sponsorami wystawy “Historia dwóch miejsc” są sami inwestorzy – spółka DEKADA i Barbara Komorowska. Będzie można ją oglądać do końca września.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź