Start Aktualności I Ty możesz mieć swoją łąkę

I Ty możesz mieć swoją łąkę

przez Nysa Hot
Coraz więcej miast decyduje się na wzbogacenie zieleni kwiatami. Teraz łąk w regionie będzie zdecydowanie więcej. 

 
Koniczyna biała, czerwona, nostrzyk, gorczyca a także łubin – to właśnie te kwiaty upiększą zieleń w Powiecie Nyskim. Nasz region ma szanse stać się łąką, a wszystko za sprawą nasion, które może dostać każdy mieszkaniec regionu. Z taką inicjatywą wychodzi Starostwo Powiatowe w Nysie.
Bezpłatne opakowania z nasionami można otrzymać na dziedzińcu Muzeum Powiatowego w Nysie. Jaki jest cel siania łąki oprócz względów estetycznych? Najważniejsze są tutaj pszczoły. Dzięki kwiatom miododajnym, a dokładnie ich pyłkowi pszczoły będą mieć dużo ”pełne ręce” pracy. Im większe zaangażowanie pszczół w środowisko tych większa różnorodność. Efekty zobaczymy m.in. w postaci miodu.
 
Starostwo także zasieje łąkę. Kwiaty mają pojawić się przy alei magnoliowej tuż obok wału Jeziora Nyskiego oraz na osiedlu Rodziewiczówny. W zeszłym tygodniu łąki kwiatowe zasiała już Gmina Prudnik. To oznacza, że nasz region będzie coraz piękniejszy, a wolny czas, oprócz parków i lasów, będziemy mogli spędzić na łąkach.
Z kolei Wody Polskie zachęcają do tworzenia własnych przydomowych łąk, a gminy do obsiewania dolin rzecznych. Dzięki systemowi korzeniowemu roślin łąki kwietne są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczów absorbują znaczne ilości wody. Utrzymanie łąk jest tak istotne dla małej retencji i mikroretencji.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź