Start Aktualności Idą podwyżki. 40% drożej za ogrzewanie w Nysie?

Idą podwyżki. 40% drożej za ogrzewanie w Nysie?

przez Nysa Hot

Nyska Energetyka Cieplna planuje kolejną zmianę taryfy za centralne ogrzewanie. W tej sprawie złożono wniosek o podwyżkę aż o 65%. Tak dużą zmianę ma wstrzymać Urząd Regulacji Energetyki. Z kolei Rząd obiecał dopłaty dla gospodarstw domowych, używających do ogrzewania pelletu, drewna, oleju opałowego i LPG.

W całej Polsce za ogrzewanie zapłacimy więcej

Węgla w skupach brak, nie wiadomo co z kontraktami dla Baltic Pipe, dodatki węglowe są na razie na papierze. Kryzys na rynku energetycznym dotyka nas wszystkich, bez względu na to, jakie mamy źródła ogrzewania. Tydzień temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska pochyliło się nie tylko nad dodatkami węglowymi dla obywateli, ale także nad dodatkami dla gospodarstw domowych, ogrzewających się indywidualnie i korzystających z innych źródeł, niż węgiel i gaz ziemny. Otrzymają one jednorazowo dodatek na wybrane źródło ciepła.

Jak na razie pewny jest zasiłek w kwocie 3.000 złotych dla gospodarstw ogrzewanych węglem kamiennym. Wczoraj ustawę o dodatku węglowym podpisał Prezydent Andrzej Duda. Przypomnijmy, że warunkiem uzyskania dodatku węglowego jest posiadanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Dodatek będzie przysługiwał osobom, które nie skorzystały ze wcześniejszego mechanizmu wsparcia, jakim była możliwość zakupu węgla po cenie 996,60 zł brutto za tonę. Zgodnie z ustawą, aby otrzymać dodatek węglowy, trzeba złożyć wniosek do gminy do 30 listopada.

Podpisana ustawa przewiduje ponadto, że BGK będzie mógł zaciągać kredyty i emitować obligacje na rynku krajowym i na rynkach zagranicznych, z których środki będą przeznaczone na utworzenie linii kredytowej dla przedsiębiorców będących przedsiębiorstwami energetycznymi. Ma to zagwarantować ciągłość dostaw ciepła do odbiorców na cele mieszkaniowe lub użyteczności publicznej.

Rząd rozważa również rekompensaty z budżetu dla ciepłowni, w zamian za ograniczenie do 40% wzrostu cen ciepła. – Urząd Regulacji Energetyki będzie blokował podwyżki cen za ciepło systemowe – mówi Minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa. – Maksymalna akceptowalna podwyżka ma wynosić 40 procent. Oznacza to, że NEC Nysa nie będzie mógł wprowadzić wyższej podwyżki niż 40%. Skala zmiany taryfy dla gospodarstwa domowego jest wciąż jednak bardzo wysoka i dla wielu może okazać się nie do udźwignięcia. Dodajmy, że jak na razie spółka cieplna ma zabezpieczoną połowę potrzebnego węgla na nadchodzący sezon grzewczy.

Nietaryfowani odbiorcy ciepła systemowego otrzymają prawdopodobnie do 3,9 tys. zł wsparcia. Używający pelletu otrzymają – 3 tys. zł, drewna kawałkowego – 1 tys. zł, oleju opałowego – 2 tys. zł, a LPG – 500 zł.  Przepisami Sejm zajmie zająć się dopiero we wrześniu po przerwie wakacyjnej.

 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź