Start Aktualności Igrzyska Polonijne także w naszym regionie!

Igrzyska Polonijne także w naszym regionie!

przez Nysa Hot

Wielkimi krokami zbliża się największe sportowe święto naszych Rodaków mieszkających za granicą – XXI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne – Nysa-Głuchołazy-Wrocław, które odbędą się w dniach 26-31 sierpnia 2023 roku. Nyska część przewidziana jest na 27 sierpnia. Gwiazdą wieczoru będzie Justyna Steczkowska.

Największe sportowe święto Polonii i Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny

Organizatorem Igrzysk jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, które wraz z Ministerstwem Sportu oraz Polskim Komitetem Olimpijskim dbającym o poziom merytoryczny zawodów, przygotowało oprócz letnich konkurencji sportowych moc atrakcji, z których słyną polonijne Igrzyska – m.in. spotkania z wybitnymi polskimi sportowcami, olimpijczykami, wieczory tematyczne poświęcone Polonii, wycieczki krajoznawczo – historyczne, program integracyjny.

Partnerem Igrzysk jest w tym roku Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, której tradycje sięgają okresu I Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas to w 1765 roku Król Stanisław August Poniatowski utworzył w Warszawie Szkołę Rycerską jako szkołę państwową. Szkołę Rycerską ukończyło około 600 oficerów. Byli wśród nich późniejsi słynni dowódcy i bohaterowie Narodu Polskiego: Jakub Jasiński, Józef Sowiński i Tadeusz Kościuszko.

Ostatnie, 20. Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się w 2021 roku w Pułtusku, natomiast 15 Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne pod koniec roku 2022 w Wiśle. Zawodnicy mieli do wyboru cała paletę dyscyplin. Nie inaczej będzie w tym roku w Nysie i Wrocławiu. Rywalizacja będzie przebiegać w następujących dyscyplinach:  badminton indywidualnie i drużynowo, bieg na 5 km, nordic walking, turniej rodzinny, kajakarstwo, kolarstwo MTB, piłka siatkowa plażowa, futsal, koszykówka, piłka nożna, pływanie w stylach dowolnym i klasycznym, motylkowym i grzbietowym, indywidualnie i w sztafecie – dystanse 50m, 100m, tenis ziemny, lekkoatletyka – biegi na 100m, 400m, 1000m, 3000m, sztafeta 4x100m, skok w dal, skok w wzwyż, rzut ciężarkiem, pchnięcie kulą, rzut oszczepem, brydż, piłka siatkowa, szachy, strzelectwo- pistolet i karabinek, tenis stołowy.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź