Festiwal produktów lokalnych

11 sierpnia na boisku sportowym w Kępnicy odbędzie się Festiwal Produktów Lokalnych Nyskiego Księstwa Jezior i Gór. W programie oprócz bogatej oferty tego co najlepsze w naszym regionie znajdzie się także pokaz sztucznych ogni.

To kolejna okazja do zapoznania się z dorobkiem licznych stowarzyszeń i kół zrzeszonych w Lokalnej Grupie Działania. Poza stoiskami promocyjnymi organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny, który zwieńczy pokaz fajerwerków. Nysahot z dumą wspiera takie inicjatywny, na pewno nas nie zabraknie z naszą kamerą. 

Program:

12.00 - rozpoczęcie Festiwalu - prezentacje stoisk promocyjnych produktów lokalnych,
13.00 - uroczyste otwarcie:
14.00 - Przegląd oferty kulturalnej NKJiG :
- występ orkiestry dętej
- zespół taneczny „Niwniczanki” z Niwnicy
- Zespół Pieśni i Tańca Nysa
16.30 – wręczenie nagród za prezentację produktu lokalnego
17.00 - występ zespołu "Baciary"
19.00 - grupa teatralna z Hajduk Nyskich
20.00 - zabawa taneczna
24.00 - pokaz sztucznych ogni  

 

Czytany 781 razy Ostatnio zmieniany sobota, 04 sierpień 2018 18:44
Super User

Zachęcamy do lajkowania naszych artykułów i dzielenia się z nimi z przyjaciółmi. 

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Centrum produktu jednak w Nysie?

  Nie zgodził się Głębinów, z pomocą przychodzi kilka Gmin. Mowa o propozycjach lokalizacji pod budowę Centrum Produktu Lokalnego. Mocno rozważana jest adaptacja pomieszczeń po byłym PTTK w Nysie.

  Marka Nyskiego Księstwa Jezior i Gór oraz wzrost zarejestrowanych produktów lokalnych wymuszają na stowarzyszeniu kolejne działania. Największe dotyczy stworzenia stałej siedziby, w której będzie można realizować działania statutowe, jak prowadzenie warsztatów, czy kursów kulinarnych i ginących zawodów. Pierwotnie LGD chciało wybudować Centrum Produktu Lokalnego w malowniczo położonym Głębinowie. Sprzeciw mieszkańców spowodował, że do NKJiG zaczęły zgłaszać się ościenne gminy - zdając sobie sprawę z potencjału CPL i możliwości promocji lokalnego rękodzieła.


  Kogo wybierze NKJiG? Pod uwagę brana jest m.in. kamienica przy ul. Brackiej w Nysie, zaraz przy Trytonie Nyskim i w bliskim sąsiedztwie biura stowarzyszenia. Obiekt ten od 2 lat nie jest użytkowany, a gmina jak dotąd nie pozyskała środków zew. na jego remont. Ciekawe propozycje złożyły też Gminy Paczków, Głuchołazy i Otmuchów.


  Co ciekawe, w Centrum Produktu Lokalnego oprócz sprzedaży wyrobów rękodzieła, prezentacji oferty np. noclegowej, goście będą mogli w kawiarence skosztować rarytasów kuchni regionalnej oraz wyrób z własnej pracowni czekolady.

  fot. UM w Nysie

 • Powstanie centrum produktu lokalnego

  Rozmowy o budowie centrum produktu lokalnego nabierają rumieńców. Już mało kto pyta "czy". Zamiast tego padają słowa "kiedy" i "gdzie".

  Dziś pytając mieszkańców powiatu nyskiego, gdzie można nabyć certyfikowane produkty lokalne większość ma problem z udzieleniem odpowiedzi. Miejscem, które może skupić w jednym miejscu ponad 100 stowarzyszeń i przedsiębiorców ma być centrum w podnyskim Głębinowie. Ambitne plany już są, czas na realizację. Inwestorem ma być LGD Nyskie Księstwo Jezior i Gór, które w pobliżu planowej plaży chce stworzyć zaplecze do promocji i dystrybucji produktów lokalnych, a także organizowania systematycznych jarmarków. Przedsmak mogliśmy podziwiać niedawno za sprawą Jarmarku św. Rity, podczas którego jednak z najpiękniejszych wiosek na Opolszczyźnie przeżywała prawdziwy najazd turystów. NKJiG na wrzesień planuje wizytę studyjną w dobrze prosperującym centrum produktu lokalnego pod Krakowem. 

  Lokalne LGD od lat pomaga licznym stowarzyszeniom, a także gminom i pozostałym podmiotom starającym się o rozwój turystyki i tożsamości regionu. Lwia część niemałego budżetu do partycypacji przeznaczana jest na projekty szeroko rozumianej odnowy wsi. Budowa centrum produktu lokalnego wpisuje się również w przyjętą przez stow. strategię rozwoju. Jakie będą kolejne kroki? Na pewno poinformujemy o tym na naszym portalu.

  fot. Tomasz Grębski

Zaloguj się, by skomentować

Pierwszy portal miejski w Nysie pozbawiony hejtu. Zgadasz się na te warunki?

Informacje

NysaFoto

Top
Strona używa ciasteczek tylko w podstawowych celach. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. More details…