Nadciąga Napoleon

Słychać już tupot kopyt. Z kilka krajów Europy do Nysy nadciągają armie rekonstruktorów, by wziąć udział w wielkiej bitwie o Twierdzę Nysa. Dla sympatyków militariów i rekonstrukcji historycznych to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu na Starym Kontynencie.

Tegoroczne Dni Twierdzy Nysa zaplanowano w ostatni weekend lipca. Jak zawsze nie zabraknie nowych akcentów, uatrakcyjniających wydarzenie. W piątek (26.07) w Muzeum Powiatowym będziemy świadkami inscenizacji powstania Mazurka Dąbrowskiego. Dzień później warto z bliska zobaczyć musztrę paradną na nowym pięknym placu przy Wieży Ziębickiej. Kiedy część wojska rozejdzie się do obozu w Forcie II, inni zadbają o świetną rozrywkę jaką będzie bitwa morska nad Błękitną Zatoką. To o 16.00, a 2 godziny później punkt kulminacyjny Dni Twierdzy Nysa, wielka bitwa o Nysę. Całość zwieńczą nocne manewry ogniowe. Będzie wystrzałowo!

fot. Andrzej Babiński

Super User

Zachęcamy do lajkowania naszych artykułów i dzielenia się z nimi z przyjaciółmi. 

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Magia w Nysie
  Magiczne zwierzaki, postaci z bajek, horrorów i komiksów opanują w ostatni weekend czerwca nasze miasto. Na fort II znów zjadą fani fantastyki z różnych zakątków Polski, by wziąć udział w ciekawych panelach, warsztatach i spotkać ludzi z podobną “zajawką”. Wydarzenie będzie jednak atrakcją nie tylko dla fanów fantastyki. Jak zapewniają organizatorzy "razem przekroczymy grane wyobraźni". 

  Nysa Hot: Nysa w czerwcu znów będzie magiczna. Organizowałeś już konwent fantastyki w 2016 roku. Czym II edycja Nyskonu będzie się różnić od I?

  Arek Budny, Organizator Nyskonu. Na pewno rozmachem! Fakt współfinansowania przez nasze Miasto, jak i wsparcie różnych instytucji, firm i osób pozwala nam na zaplanowanie jeszcze większej ilości atrakcji i realizację jeszcze bardziej ciekawych pomysłów. Znacznie poszerzyliśmy zasięg Nyskonu, bo od tej edycji jest imprezą polsko-czeską. Pojawią się nowe strefy, gdzie na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

  Jakie atrakcje nas zatem czekają?

  Przeróżne. Sesje RPG, zapasy sumo, najazd pruskiego regimentu, bitwa na balony z wodą, warsztaty rzeźby w kamieniu czy strzelanie z łuku ,także do siebie nawzajem (śmiech). Atrakcji będzie naprawdę dużo, ale nie chciałbym za wiele zdradzać:) Warto pojawić się na Nyskonie i przekonać się samemu! Zachęcamy też do śledzenia naszego fanpage’a (www.facebook.com/nyskon) gdzie będziemy co jakiś czas uchylać rąbka tajemnicy.

  To będzie wydarzenie tylko dla fanów fantastyki?

  Zależy jak rozumiemy fantastykę:) Przede wszystkim będzie to wydarzenie, na którym odnajdą się fani szeroko pojętej fantastyki, ale chcemy również aby Nyskon był idealną imprezą “wejścia” dla uczestników, którzy nie mieli okazji pojawić się wcześniej na jakimkolwiek konwencie. Pojawi się również  specjalna strefa, na której osoba wspomnianą tematyka niezainteresowana z łatwością znajdzie dla siebie ciekawe warsztaty i prelekcje. Na pewno też będzie to impreza przyjazna rodzinom z dziećmi, w naszej Strefie Dziecięcej będzie można, zgodnie z hasłem przewodnim Nyskonu, “przekroczyć granice wyobraźni”.

  Na co ty szczególnie czekasz?

  Chyba na samo rozpoczęcie imprezy. Chcę się przekonać, które z atrakcji przyciągną najwięcej osób, które zostaną niezapomnianym elementem przyszłych spotkań i wspomnień.

  Co wyróżni Nyskon na tle innych tego typu wydarzeń, które odbywają się w Polsce?

  Pierwsze co przychodzi mi na myśl to na pewno miejsce, chodzi o imprezę plenerową w prawdziwym forcie!  Do tego nyskie fortyfikacje są obiektami unikalnymi w całej Europie, jeśli do tej pory nie mieliście okazji ich zobaczyć, warto przybyć jeszcze przed konwentem i przespacerować się w tamtej okolicy.. Kolejna rzecz to sam format imprezy, znajdzie się u nas aż 6 różnych stref, które pokażą, że mimo różnych zainteresowań możemy razem wspólnie się bawić i uczyć od siebie nawzajem.

  [youtube height="600" width="600" align="left|right|none"]https://www.youtube.com/watch?v=7P8jTRb_yfQ&feature=youtu.be[/youtube]
   
   
   
 • Dni Nysy 2018

  Możemy już  niecierpliwie odliczać dni do święta naszego miasta. Od 25 do 27 maja trwać będą tegoroczne Dni Nysy. Przed nami znów czas zabawy, atrakcji, sportu i oczywiście dobrej muzyki. Ruszyła też karuzela nazw i nazwisk. Bajm? Lady Punk? Perfect? Na pewno wystąpi ktoś ich pokroju, co gwarantują zapisy ogłoszonego przetargu na organizację święta miasta.

  Wesołe miasteczko, stragany pełne rozmaitości, wiele atrakcji dla całych rodzin i występy artystyczne. Stadion Miejski w maju znów zapełni się mieszkańcami i turystami. W zeszłym roku rozśmieszał nas do łez Marcin Daniec, a energetycznych brzmień dostarczył zespół Coma. Największa frekwencję przyciągnął jednak znany z telewizyjnych talent show Michał Szpak. A jaka muzyka będzie królować w tym roku i którzy artyści pojawią się na scenie? Tego dowiemy się  już w drugiej połowie miesiąca. Śledźcie naszą stronę - poinformujemy jakie gwiazdy wystąpią i co znajdzie się w szczegółowym programie tegorocznych Dni Nysy.

Zaloguj się, by skomentować

Pierwszy portal miejski w Nysie pozbawiony hejtu. Zgadasz się na te warunki?

Informacje

NysaFoto

Top
Strona używa ciasteczek tylko w podstawowych celach. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. More details…