Nadciąga Napoleon

Słychać już tupot kopyt. Z kilka krajów Europy do Nysy nadciągają armie rekonstruktorów, by wziąć udział w wielkiej bitwie o Twierdzę Nysa. Dla sympatyków militariów i rekonstrukcji historycznych to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu na Starym Kontynencie.

Tegoroczne Dni Twierdzy Nysa zaplanowano w ostatni weekend lipca. Jak zawsze nie zabraknie nowych akcentów, uatrakcyjniających wydarzenie. W piątek (26.07) w Muzeum Powiatowym będziemy świadkami inscenizacji powstania Mazurka Dąbrowskiego. Dzień później warto z bliska zobaczyć musztrę paradną na nowym pięknym placu przy Wieży Ziębickiej. Kiedy część wojska rozejdzie się do obozu w Forcie II, inni zadbają o świetną rozrywkę jaką będzie bitwa morska nad Błękitną Zatoką. To o 16.00, a 2 godziny później punkt kulminacyjny Dni Twierdzy Nysa, wielka bitwa o Nysę. Całość zwieńczą nocne manewry ogniowe. Będzie wystrzałowo!

fot. Andrzej Babiński

Super User

Zachęcamy do lajkowania naszych artykułów i dzielenia się z nimi z przyjaciółmi. 

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Koncepcja adaptacji przestrzeni dawnej fosy

  Studenci czwartego roku kierunku architektura PWSZ w Nysie opracowują koncepcję architektoniczno-urbanistyczną adaptacji przestrzeni dawnej fosy okalającej śródmieście Nysy od strony południowej i południowo-zachodniej.

  Ten obszar, otwierający się na zielone tereny parkowe, od wieków stanowił przyjazne miejsce dla wypoczynku i rekreacji. To przestrzeń, w której tkwi ogromny potencjał harmonijnego łączenia walorów przyrodniczych, kulturowych i architektonicznych. W zamierzeniu miałaby to być zrównoważona przestrzeń łącząca walory estetyczne i harmonii miejsca („harmony of place”). Właściwe zagospodarowanie przestrzeni mogłoby stanowić magnes nie tylko dla mieszkańców, ale również w ramach dziś coraz bardziej popularnej idei „City Break”, czyli kilkudniowych wyjazdów do miast – również dla turystów. Podbudową tej idei mogłoby być wdrożenie działań turystyki prozdrowotnej. Zajęcia prowadzone są pod kierunkiem pracowników PWSZ w Nysie – dra hab. inż. arch. Bogusława Szuby, prof. PWSZ w Nysie oraz dra inż. arch. Piotra Opałki. Przedsięwzięcie z udziałem studentów i wykładowców kierunku architektura możliwy jest dzięki realizacji projektu POWER 3.5. w PWSZ w Nysie.

  fot. PWSZ Nysie

 • Nowi mieszkańcy Fortu Prusy

  Historyczny obiekt kojarzy nam się nie tylko z ciekawą trasą do zwiedzania, czy z jego militarnym obliczem, ale też czworonożnymi mieszkańcami. W tej chwili trudno wyobrazić sobie fort bez kóz, owiec i baranów. A prawdziwą furorę robią dwaj nowi mieszkańcy – kózki Biała i Szogun.

  Zwierzaki są niezwykle przyjacielskie i bardzo chętnie witają gości, którzy coraz chętniej odwiedzają modernizowany obiekt. Jak się okazuje, wielkim hitem jest nowa trasa turystyczna, ale to dwie urocze kózki robią prawdziwą furorę. Obiektem i maluchami opiekują się członkowie stowarzyszenia Harmonia w Chaosie. Biała i Szogun mają ogromny apetyt. Pochłaniają mleko z butelki błyskawicznie, a dziennie trzeba je karmić przynajmniej pięć razy. Gdy trochę podrosną, dołączą do stada, które zamieszkuje fort. Wiosną będziemy mogli je podziwiać przy okazji wielu wydarzeń, które czekają nas na forcie. Przypomnijmy, że w zmodernizowanym obiekcie powstanie Muzeum Militariów, będzie także organizowany m.in. Festiwal Filmów Wojennych.

  fot. Harmonia w Chaosie

 • Magia w Nysie
  Magiczne zwierzaki, postaci z bajek, horrorów i komiksów opanują w ostatni weekend czerwca nasze miasto. Na fort II znów zjadą fani fantastyki z różnych zakątków Polski, by wziąć udział w ciekawych panelach, warsztatach i spotkać ludzi z podobną “zajawką”. Wydarzenie będzie jednak atrakcją nie tylko dla fanów fantastyki. Jak zapewniają organizatorzy "razem przekroczymy grane wyobraźni". 

  Nysa Hot: Nysa w czerwcu znów będzie magiczna. Organizowałeś już konwent fantastyki w 2016 roku. Czym II edycja Nyskonu będzie się różnić od I?

  Arek Budny, Organizator Nyskonu. Na pewno rozmachem! Fakt współfinansowania przez nasze Miasto, jak i wsparcie różnych instytucji, firm i osób pozwala nam na zaplanowanie jeszcze większej ilości atrakcji i realizację jeszcze bardziej ciekawych pomysłów. Znacznie poszerzyliśmy zasięg Nyskonu, bo od tej edycji jest imprezą polsko-czeską. Pojawią się nowe strefy, gdzie na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

  Jakie atrakcje nas zatem czekają?

  Przeróżne. Sesje RPG, zapasy sumo, najazd pruskiego regimentu, bitwa na balony z wodą, warsztaty rzeźby w kamieniu czy strzelanie z łuku ,także do siebie nawzajem (śmiech). Atrakcji będzie naprawdę dużo, ale nie chciałbym za wiele zdradzać:) Warto pojawić się na Nyskonie i przekonać się samemu! Zachęcamy też do śledzenia naszego fanpage’a (www.facebook.com/nyskon) gdzie będziemy co jakiś czas uchylać rąbka tajemnicy.

  To będzie wydarzenie tylko dla fanów fantastyki?

  Zależy jak rozumiemy fantastykę:) Przede wszystkim będzie to wydarzenie, na którym odnajdą się fani szeroko pojętej fantastyki, ale chcemy również aby Nyskon był idealną imprezą “wejścia” dla uczestników, którzy nie mieli okazji pojawić się wcześniej na jakimkolwiek konwencie. Pojawi się również  specjalna strefa, na której osoba wspomnianą tematyka niezainteresowana z łatwością znajdzie dla siebie ciekawe warsztaty i prelekcje. Na pewno też będzie to impreza przyjazna rodzinom z dziećmi, w naszej Strefie Dziecięcej będzie można, zgodnie z hasłem przewodnim Nyskonu, “przekroczyć granice wyobraźni”.

  Na co ty szczególnie czekasz?

  Chyba na samo rozpoczęcie imprezy. Chcę się przekonać, które z atrakcji przyciągną najwięcej osób, które zostaną niezapomnianym elementem przyszłych spotkań i wspomnień.

  Co wyróżni Nyskon na tle innych tego typu wydarzeń, które odbywają się w Polsce?

  Pierwsze co przychodzi mi na myśl to na pewno miejsce, chodzi o imprezę plenerową w prawdziwym forcie!  Do tego nyskie fortyfikacje są obiektami unikalnymi w całej Europie, jeśli do tej pory nie mieliście okazji ich zobaczyć, warto przybyć jeszcze przed konwentem i przespacerować się w tamtej okolicy.. Kolejna rzecz to sam format imprezy, znajdzie się u nas aż 6 różnych stref, które pokażą, że mimo różnych zainteresowań możemy razem wspólnie się bawić i uczyć od siebie nawzajem.

  [youtube height="600" width="600" align="left|right|none"]https://www.youtube.com/watch?v=7P8jTRb_yfQ&feature=youtu.be[/youtube]
   
   
   
 • Dni Nysy 2018

  Możemy już  niecierpliwie odliczać dni do święta naszego miasta. Od 25 do 27 maja trwać będą tegoroczne Dni Nysy. Przed nami znów czas zabawy, atrakcji, sportu i oczywiście dobrej muzyki. Ruszyła też karuzela nazw i nazwisk. Bajm? Lady Punk? Perfect? Na pewno wystąpi ktoś ich pokroju, co gwarantują zapisy ogłoszonego przetargu na organizację święta miasta.

  Wesołe miasteczko, stragany pełne rozmaitości, wiele atrakcji dla całych rodzin i występy artystyczne. Stadion Miejski w maju znów zapełni się mieszkańcami i turystami. W zeszłym roku rozśmieszał nas do łez Marcin Daniec, a energetycznych brzmień dostarczył zespół Coma. Największa frekwencję przyciągnął jednak znany z telewizyjnych talent show Michał Szpak. A jaka muzyka będzie królować w tym roku i którzy artyści pojawią się na scenie? Tego dowiemy się  już w drugiej połowie miesiąca. Śledźcie naszą stronę - poinformujemy jakie gwiazdy wystąpią i co znajdzie się w szczegółowym programie tegorocznych Dni Nysy.

Zaloguj się, by skomentować

Pierwszy portal miejski w Nysie pozbawiony hejtu. Zgadasz się na te warunki?

Informacje

NysaFoto

Top
Strona używa ciasteczek tylko w podstawowych celach. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. More details…