Sym'Num podsumowanie

Redakcja Wrocławskich Zapisków Numizmatycznych, Muzeum Powiatowe w Nysie oraz Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział we Wrocławiu byli gospodarzami VII Międzynarodowego Sympozjum Numizmatycznego. Zapraszamy do obejrzenia podsumowania tego wydarzenia.

Więcej w tej kategorii: « Nadciąga Napoleon
Super User

Zachęcamy do lajkowania naszych artykułów i dzielenia się z nimi z przyjaciółmi. 

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • SymNum'2019

  Już w najbliższy weekend w Pałacu Biskupim odbędzie się dwudniowe VII Międzynarodowe Sympozjum Numizmatyczne. To gratka dla kolekcjonerów i pasjonatów starych monet.

  W bogatym programie (zobacz) sympozjum podjęty będzie temat m.in. "Monet i medali biskupów wrocławskich – książąt nyskich". Motywem przewodnim będzie jednak motywy religijne w mennictwie śląskim. O wydarzeniu opowiada Dyrektor Muzeum w Nysie, Edward Hałajko.

 • W sobotę do Muzeum!

  18 maja kolejna Noc Muzeów. Jak zawsze wśród instytucji biorących udział nie zabrakło Muzeum Powiatowego w Nysie. Sprawdzamy, jakie atrakcje czekają na zwiedzających.

  W programie m.in. koncert Orkiestry Kameralnej PSM im. W. Lutosławskiego w Nysie pod dyrekcją Krzysztofa Sali,  sprzedaż pamiątek i wydawnictw oraz nocna kawiarenka. Najciekawiej jednak zapowiada się wernisaż wystawy “Monety i medale biskupów wrocławskich – książąt nyskich” (czytaj więcej), a także wernisaż wystawy "Ulica Piastowska w Nysie – ślady przeszłości – wyniki badań archeologicznych z 2018 roku”. 

  Dzień wcześniej warto wybrać się na Paczkowską Noc Muzeów, gdzie przewidziano m.in. zwiedzanie zabytków Paczkowa z przewodnikiem, wejście do Metamuzeum Motoryzacji oraz zwiedzanie Muzeum Gazownictwa (zobacz).

   

 • Do Nysy przyjedzie konwój

  Już niebawem pod silną eskortą do Nysy zawita niezwykła wystawa. Mowa o pokaźnej kolekcji złotych i srebrnych monet bitych przez książąt i biskupów nyskich. Cenna wystawa będzie wypożyczona z Muzeum Narodowego w Warszawie.

  Blisko 200 niezwykłych eksponatów za zbiorów Muzeum Narodowego po raz pierwszy w takiej ilości zobaczymy za sprawą kolejnej odsłony Nocy Muzeów (czytaj więcej...) . 18 maja w Muzeum Powiatowym w Nysie kolekcję zobaczymy nieodpłatnie. Wystawę uzupełnią monety stanowiące zbiór nyskiej placówki kultury. Ze względów bezpieczeństwa nie wiadomo kiedy konwój przyjedzie do Nysy.

  Na zdjęciu widać złoty dukat biskupa wrocławskiego - księcia nyskiego Marcina Gerstmanna z 1575 roku.

   

 • Cenne okazy przyjadą do Nysy

  18 maja czeka nas kolejna odsłona Nocy Muzeów. W Nysie nie zabraknie ciekawych wystaw, a z jedna z nich zostanie wypożyczona z Muzeum Narodowego. Zapamiętajcie tą datę!

  2 nowe wystawy związane z historią naszego miasta zobaczymy podczas kolejnych - nazwijmy to dni otwartych Muzeum. Pierwsza z nich to wystawa archeologiczna związana z wykopaliskami trwającymi przy okazji remontu ulicy Piastowskiej. Druga do gratka dla numizmatyków. Z bliska będziemy mogli podziwiać monety wydawane niegdyś przez biskupów wrocławskich. Monety ze stanu Muzeum Powiatowego zostaną uzupełnione okazami z Muzeum Narodowego w Warszawie. Na wystawie zobaczymy blisko 200 monet, które nigdy w Nysie nie były wystawiane w takiej ilości.

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów warto wybrać się również na finisaż prac Elżbiety Szołomiak. O ciekawych i malowniczo kolorowych dziełach będziemy mogli porozmawiać z ich autorką.

  fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

 • Muzeum będzie mieć windę

  Nyskie Muzeum doczeka się windy dla osób starszych i niepełnosprawnych. Przeciwwskazań nie widzi wojewódzka konserwator zabytków. Teraz Powiat musi znaleźć środki na likwidację barier architektonicznych.

  Wniosek o instalację w Muzeum Powiatowym windy złożył radny Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Samborski. Kilka lat temu również za jego sprawą windę zamontowano w nyskim magistracie. - Będzie to oczywiście winda zlokalizowana nie w gmachu placówki, lecz od strony zewnętrznej. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, będzie to z dużym pożytkiem dla sztuki. Wiele starszych osób zwraca uwagę, że nie może brać udziału w naszym wydarzeniach, bo brakuje tego udogodnienia - mówi dyrektor placówki, Edward Hałajko.

  Koszt montażu windy wyniesie kilkaset tysięcy złotych.

Zaloguj się, by skomentować

Pierwszy portal miejski w Nysie pozbawiony hejtu. Zgadasz się na te warunki?

Informacje

NysaFoto

Top
Strona używa ciasteczek tylko w podstawowych celach. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. More details…