Sym'Num podsumowanie

Redakcja Wrocławskich Zapisków Numizmatycznych, Muzeum Powiatowe w Nysie oraz Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział we Wrocławiu byli gospodarzami VII Międzynarodowego Sympozjum Numizmatycznego. Zapraszamy do obejrzenia podsumowania tego wydarzenia.

Więcej w tej kategorii: « Nadciąga Napoleon
Super User

Zachęcamy do lajkowania naszych artykułów i dzielenia się z nimi z przyjaciółmi. 

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zwiedzisz za pół ceny

  W dniach 20-22 marca nyskie Muzeum dołącza do ogólnopolskiej akcji pt. "weekend za pół ceny". Akcja jest możliwa dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Rozwoju oraz Polskiej Organizacji Turystycznej.

  POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY to ogólnopolska akcja promocyjna, do której przedstawiciele branży turystycznej zgłaszają swoje oferty, a turyści – korzystają z nich w obniżonych cenach. Muzeum Powiatowe w Nysie poraz kolejny bierze udział w tym wydarzeniu. Do dyspozycji zwiedzających będą wszystkie wystawy stałe.  

  Celem akcji jest zachęcenie Polaków do poznawania Polski poza głównym sezonem turystycznym. Do wyboru mamy oferty ponad 1000 obiektów w całej Polsce (zobacz więcej).

  Cennik:

  Bilet normalny (wystawy stałe i czasowe): 12 zł - 6 zł
  Bilet ulgowy (wystawy stałe i czasowe): 8 zł  - 4 zł
  Bilet grupowy (powyżej 4 osób) normalny: 8 zł - 4 zł
  Bilet na wystawy czasowe: 8 zł - 4 zł
  Bilet grupowy (powyżej 4 osób) ulgowy: 6 zł - 3 zł
  Bilet grupowy (powyżej 4 osób) na wystawy czasowe: 6 zł - 3 zł

 • Nysa na zdjęciach lotniczych

  Kolejna gratka dla miłośników historii lokalnej. 12 marca w Muzeum Powiatowym zobaczymy stare zdjęcia lotnicze Nysy. Wiele z nich to unikaty. Podczas wystawy usłyszymy wykład radnego Macieja Krzysika.

  W ramach "Cyklu wykładów otwartych" Maciej Krzysik zaprosi na wykład pt. "Działania wojenne na ziemi nyskiej pod koniec II wojny światowej". Po wykładzie będziemy mogli wiedzę porównać z fotografiami. - Na wystawie zobaczymy historię miasta z innej perspektywy – przekrój zdjęć lotniczych od lat 20. do czasów obecnych pokazuje przedwojenny rozwój miasta, zniszczenia wojenne, odbudowę i dalszy rozwój - mówi autor wystawy. - Część zdjęć została wykonana przez lotnictwo wojskowe Republiki Południowej Afryki – piloci 60. Dywizjonu Rozpoznawczego, operującego z Włoch pojawiali się nad Nysą w 1944 i 1945 roku w celu przygotowania rozpoznania celów dla bombardowań strategicznych prowadzonych przez amerykańską 15. Armię Lotniczą.

  Wystawa będzie czynna do 19 kwietnia br. 

 • Notgeldy w Muzeum
  w Hot

  W lutym w ramach wystawy "eksponat miesiąca" w nyskim Muzeum możemy podziwiać monety zastępcze, jakie obowiązywały w Nysie przed stu laty. Kuratorem wystawy jest Edward Hałajko, który przybliża historię przedwojennej Nysy.

  - Mamy w zbiorach np. bardzo ciekawą monetę z 1921 roku o nominale 50 fenigów z Piękną Studnią na rewersie - wylicza dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie, Edward Hałajko. - Warto przyjść i zobaczyć pieniądze oraz bony jakie niegdyś były w obiegu.  Część zbiorów została podarowana przez osobę prywatną.

  Poza wspomnianą monetą przed laty magistrat wyemitował także monety z wizerunkami Starej Wagi, Kościoła Bożogrobców pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, czy też Dworu Biskupiego. Ciekawie wygląda wprowadzony do obiegu 25 maja 1923 roku bon, wydany z okazji jubileuszu 700-lecia lokacji Nysy. Z okazji 800-lecia Muzeum przygotuje specjalną formę do odbijania pamiątkowego bonu. To świetna forma na zainteresowanie historią lokalną naszą młodzież. Czy będą kolejne tego typu niespodzianki w tematyce pieniądza? Bardzo możliwe. Dyrektor Muzeum sam kolekcjonuje monety i interesuje się numizmatyką, co może się przełożyć na kolejne sympozjum Sym'Num. Przed rokiem podczas I w Nysie tego typu wydarzenia, członkowie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zostali ponownie zaproszeni na zjazd do Nysy, właśnie z okazji 800-lecia lokacji miasta.

  Więcej o wystawie >>>

 • Rzeźby Lajosa Győrfiego

  Niezwykła wystawa rzeźb węgierskiego artysty to najnowsza propozycja nyskiego Muzeum. Co rzadkie w przypadku wystawa międzynarodowych, na wernisażu pojawi się autor dzieł. Początek już dziś o godzinie 17.00

  Wystawa będzie mieć podniosły charakter. Podczas wernisażu oprócz władz regionu zobaczy m.in dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury JÁNOSA TISCHLERA. Wystawa potrwa do 8 marca br.

  Szczegóły wystawy: http://muzeum.nysa.pl/web.n4?go=2055

   

 • Ferie w Muzeum

  Podczas tegorocznych ferii warto zarezerwować czas na odwiedziny Muzeum Powiatowego w Nysie. Sprawdzamy, co placówka przygotowała dla dzieci i grup zorganizowanych.


  Propozycje dla uczestników indywidualnych:

  11.02.2020 (wtorek), godz. 11.00 - 12.00 – „Muzealna magia” – zwiedzanie z przewodnikiem (ciekawostki, zagadki i nagrody)
  Dla dzieci 7-13 lat.
  Wstęp bezpłatny - nie obowiązują wcześniejsze zapisy – zbiórka przy kasie o godz. 11.00

  14.02.2020 (piątek), godz. 11.00 - 12.30 – „Walentynkowe warsztaty plastyczne”
  Dla dzieci 4-13 lat
  Cena: 8 zł od uczestnika, posiadacze Karty Dużej Rodziny płacą 3 zł.
  Obowiązują wcześniejsze zapisy: tel. 77 433 20 83, wew. 40 (Adriana Zalewska-Wąsowicz/Renata Kula)

  18.02.2020 (wtorek), godz. 11.00 - 12.30 – „Barokowe warsztaty plastyczne”
  Dla dzieci 4-13 lat
  Cena: 8 zł od uczestnika. Posiadacze Karty Dużej Rodziny płacą 3 zł.
  Obowiązują wcześniejsze zapisy: tel. 77 433 20 83, wew. 40 (Adriana Zalewska-Wąsowicz/Renata Kula)

  Zajęcia dla grup zorganizowanych:

  Grupy zorganizowane (np. półkolonie) zapraszamy na wybrane tematyczne warsztaty muzealne.
  Cena: 8 zł od uczestnika, posiadacze Karty Dużej Rodziny płacą 3 zł.
  Maksymalna liczba uczestników: 25
  Obowiązują wcześniejsze zapisy, ustalenie dnia i godziny: tel. 77 433 20 83, wew. 40 (Adriana Zalewska-Wąsowicz/Renata Kula)

  „Pomysł na zabawkę”
  Samochód z rolki, domek z kartonu, zwierzątko z korka. Ciekawa zabawka może powstać z niczego. Wystarczy świeżym okiem spojrzeć na otaczające nas przedmioty. Każdy może wykonać wyjątkową zabawkę z tego, co jest pod ręką – i taką próbę podejmiemy w muzeum. Zajęcia realizowane w sali edukacyjnej.

  „Francja-elegancja”

  Zajęcia warsztatowe, podczas których dzieci zapoznają się z ekspozycją II piętra, gdzie prezentowane są dawne obrazy i rzemiosło artystyczne. Na ich przykładzie poznają życie codzienne w XVIII wieku, sposób ubierania się w okresie rokoko oraz ciekawostki modowe. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają kartonowe laleczki, dla których zaprojektują rokokowe suknie.

  „Witraż – malowanie światłem”
  Warsztaty, podczas których uczestnicy wykonują witraż za pomocą przygotowanych szablonów, kartoników i kolorowych bibuł. Zajęcia realizowane w sali edukacyjnej.

  Ponadto informujemy, że w okresie trwania ferii zimowych, tj. 08.02.-23.02.2020 dla uczniów szkół Powiatu Nyskiego obowiązuje wstęp wolny na ekspozycje stałe i wystawy czasowe.

  W tym okresie dostępne będą następujące wystawy czasowe:

  „Isshoni Art. Polska-Japonia” (czynna do 16.02)
  „Węgierska dusza i wyobraźnia” – rzeźby Lajosa Győrfiego

Zaloguj się, by skomentować

Pierwszy portal miejski w Nysie pozbawiony hejtu. Zgadasz się na te warunki?

Informacje

NysaFoto

Top
Strona używa ciasteczek tylko w podstawowych celach. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. More details…