Odkryli szczątki żołnierzy nyskiego garnizonu

Co przyniosły niedawne wykopaliska na zapomnianym przez czas cmentarzu garnizonowym z 1835 roku? Czy uda się zidentyfikować żołnierzy z nyskiego garnizonu?

Jak na razie udało się wydobyć kilka ciał, choć firma prowadząca ekshumacje na zlecenie strony niemieckiej spodziewa się w tym miejscu napotkać szczątki dużej liczby żołnierzy w zbiorowej mogile. Mają być to żołnierze należący zarówno do sił lądowych, jak i lotnictwa. Świadczą o tym zgromadzone przez historyków zapiski. Eksperci wytypowali 3 miejsca, w których będą szukać często bezimiennych jak na razie żołnierzy.

W okolicach Nysy wciąż jest wiele miejsc wskazywanych przed laty przez żyjących wówczas naocznych świadków pochówków. To efekt ostatnich miesięcy walk z 1945 roku o Nysę. Szczątki żołnierzy zostaną pochowane w zbiorowej mogile na niemieckim cmentarzu wojennym w Nadolicach Wielkich, a o ich odnalezieniu powiadomione będą rodziny poległych.

 

Czytany 568 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 sierpień 2019 19:18
Super User

Zachęcamy do lajkowania naszych artykułów i dzielenia się z nimi z przyjaciółmi. 

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zaloguj się, by skomentować

Pierwszy portal miejski w Nysie pozbawiony hejtu. Zgadasz się na te warunki?

Informacje

NysaFoto

Top
Strona używa ciasteczek tylko w podstawowych celach. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. More details…