Nie daj się oszukać

Nie daj się oszukać "na wnuczka" i "na policjanta" - to główne przesłanie ulotek, jakie pojawiły się w ostatnich dniach na klatkach naszych domów w ramach akcji "bezpieczny Powiat Nyski". Podobne akcje prowadzone są systematycznie w całym kraju.

Informacja kierowana jest głównie do seniorów, ale także do ich rodzin. To efekt plagi oszustw w powiecie nyskim. Policjanci przypominają, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy. Warto pamiętać, że policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nie dzwoni z takim żądaniem. Zwykle po przekazaniu pieniędzy fałszywym wnuczkom i policjantom,  seniorzy kontaktują się z rodziną i okazuje się, że padli ofiarami oszustwa. Ukradzione kwoty często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. 

Pamiętajmy, że oszuści są bezwzględni i wykorzystują wszystkie preteksty, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców, a na swoje ofiary najczęściej wybierają osoby starsze i samotnie zamieszkujące. Bazują na ich łatwowierności i dobrym sercu.

Aby nie stać się ich ofiarą przypominamy o przestrzeganiu kilku zasad:

- zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania, w przypadku prośby o nagłą pożyczkę poprośmy o osobisty kontakt z osobą podającą się z naszego krewnego,
- przerwijmy rozmowę i skontaktujmy się z prawdziwymi członkami rodziny w celu zweryfikowania informacji,
- nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym,
- w razie jakichkolwiek wątpliwości zadzwońmy na policję,
- ostrzegajmy seniorów z naszych rodzin przed oszustami.

Ostatnio zmieniany sobota, 01 luty 2020 08:26
Super User

Zachęcamy do lajkowania naszych artykułów i dzielenia się z nimi z przyjaciółmi. 

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zaloguj się, by skomentować

Pierwszy portal miejski w Nysie pozbawiony hejtu. Zgadasz się na te warunki?

Informacje

NysaFoto

Top
Strona używa ciasteczek tylko w podstawowych celach. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. More details…