Start Aktualności Innowacyjny system oświetlenia w miejskich parkach

Innowacyjny system oświetlenia w miejskich parkach

przez Nysa Hot

TAURON Nowe Technologie zainstalował w parkach miejskich w Otmuchowie, Grodkowie i Prudniku innowacyjne systemy oświetlenia nadążnego.


W parkach miejskich w w Otmuchowie, Grodkowie i Prudniku specjaliści z TAURON Nowe Technologie zainstalowali systemy oświetlenia parkowego sprzężone z instalacją pozwalającą na inteligentne sterowanie natężeniem światła.

Dzięki wdrożonej automatyce rozwiązanie pozwala na redukcję kosztów oświetlenia nawet o 90%.

Zainstalowane oświetlenie działa w dwóch wariantach, domyślnie pracując w trybie spoczynku. Jednak gdy zapada zmrok, ledowe oprawy zapalają się automatycznie, świecąc z niewielką mocą i pobierając tym samym niewielką ilość prądu. Jeśli jednak w zasięgu czujników ruchu pojawi się człowiek, dwie lub trzy najbliższe lampy natychmiast osiągają pełną moc, dokładnie oświetlając otoczenie.

Kiedy pieszy minie lampę, ta po przekroczeniu zadanego na sterowniku czasu ponownie przechodzi w tryb czuwania, a redukcja mocy może sięgać nawet 90%. W konsekwencji, w najbardziej optymalnym ustawieniu instalacja oświetlenia nadążnego może przynieść oszczędności nawet na poziomie 90% dotychczasowych kosztów ponoszonych przez samorząd z tytułu zużycia energii elektrycznej.

– Staramy się oferować naszym partnerom nowoczesne rozwiązania techniczne, energooszczędne, wpisujące się w coraz silniejszy trend eko i niosące ze sobą pewną wartość wizerunkową. Przecieramy szlaki i nie boimy się technicznych nowinek. W efekcie powstają się tego typu inwestycje, jak w parkach na Opolszczyźnie – mówi Artur Warzocha, prezes zarządu TAURON Nowe Technologie.

W parku miejskim w Prudniku TAURON Nowe Technologie zainstalował 22 nowoczesne słupy kompozytowe zwieńczone energooszczędnymi oprawami led typu parkowego. Każda z lamp legitymuje się mocą 55 kW. 28 podobnych urządzeń rozświetla Aleję Dębową w Otmuchowie. Z kolei w Parku Milenijnym w Grodkowie instalacja oświetlenia nadążnego składa się z 10 słupów i 10 opraw led o mocy 65 kW stylizowanych na zabytkowe latarnie parkowe.

Informacja i foto: Gmina Otmuchów

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź