Start Aktualności Jak często należy badać swoją prostatę?

Jak często należy badać swoją prostatę?

przez Nysa Hot

Poradnia urologiczna to miejsce, które każdy mężczyzna powinien odwiedzać regularnie. Natomiast w pewnym wieku częstotliwość wizyt warto zwiększyć. Jak często należy badać prostatę? W jakim wieku należy zacząć to robić? Sprawdzamy!

Czym jest prostata?

Prostata to gruczoł występujący u każdego mężczyzny. Jego głównym zadaniem jest produkowanie składnika spermy, który między innymi powoduje pobudzenie ruchu plemników. Praca prostaty jest warunkowana przez androgeny – hormony męskie. Oddziaływanie androgenów przez wiele lat może prowadzić do rozrostu prostaty. W efekcie pojawiają się problemy z oddawaniem moczu. Innym częstym schorzeniem jest nowotwór prostaty. Dlatego też regularne badanie prostaty to absolutna konieczność. Kiedy poradnia urologiczna staje się miejsce, które warto odwiedzić? Jak często to robić? O tym w dalszej części tekstu.

Poradnia urologiczna – kiedy zacząć ją odwiedzać?

Zasadniczo do rozrostu prostaty rzadko kiedy dochodzi przed 40. rokiem życia. Natomiast z wiekiem ryzyko pojawienia się tego problemu wzrasta. Zaleca się, aby po ukończeniu 40 lat regularnie pojawiać się na wizytach u lekarza urologa, w celu zbadania prostaty – również pod kątem diagnozy onkologicznej. Nowotwór, podobnie jak rozrost, przeważnie pojawia się w późniejszym wieku. Z jaką regularnością powinna być odwiedzana poradnia urologiczna? Zaleca się, aby badanie prostaty wykonywać co najmniej raz do roku.

Czy młodsi mężczyźni, którzy nie ukończyli jeszcze 40 roku życia, również powinni badać prostatę? Niewątpliwie jest to jak najbardziej wskazane, ponieważ choć rzadko, to jednak czasami problemy z gruczołem pojawiają się wcześniej. Natomiast z całą pewnością w każdym wieku warto regularnie wykonywać inne badania profilaktyczne w poradni urologicznej. Mowa tutaj choćby o badaniu jąder – nowotwór w tym obszarze jest najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn przed 40. rokiem życia.

Badanie prostaty przeprowadza się przez odbyt. Nie należy ono do najbardziej komfortowych, jednak warto wykonywać je regularnie, ponieważ istnieją dzisiaj skuteczne metody leczenia rozrostu prostaty. Ponadto, im szybciej wykryty nowotwór, tym lepsze perspektywy jego leczenia.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź