Start Aktualności Jak urządzić dom? Porady dla alergików

Jak urządzić dom? Porady dla alergików

przez Nysa Hot

Alergia to powszechny problem, który pojawia się niemal w każdej rodzinie. Urządzając dom, warto zadbać o to, aby mieszkanie w nim było komfortowe także dla osoby borykającej się z uczuleniem. Jak zminimalizować liczbę alergenów oraz urządzić dom dla alergika? Podpowiadamy!

Naturalne i bezpieczne materiały

Myślenie o potencjalnych źródłach alergenów najlepiej rozpocząć już o na etapie doboru materiałów, z których wykonana jest konstrukcja domu oraz jego wykończenie. Problemy mogą powodować opary farb, bejc oraz lakierów na bazie rozpuszczalników organicznych, a także stosowane w płytach wiórowych i sklejkach formaldehyd i winyl. Jako budulec ściany najlepiej sprawdzi się ceramika, która minimalizuje ryzyko pojawiania się pleśni i grzybów. Przy wykańczaniu wnętrza, najlepiej postawić na naturalne wykończenie podłóg litym drewnem zaimpregnowanym olejem lnianym oraz hipoalergiczne farby o gładkiej powłoce, na której nie będzie zbierał się kurz.

W przypadku samodzielnie budowanych domów sprawa doboru surowców jest prosta. Co jednak w przypadku zakupu domu z rynku pierwotnego? Najlepiej zapytać dewelopera i poprosić o szczegółową informację na temat użytych materiałów. Na szczęście coraz więcej inwestorów ma na uwadze zdrowie przyszłych mieszkańców i bazuje tylko na naturalnych i bezpiecznych surowcach. Przykładem mogą być domy na sprzedaż w Opolu, których wykonawcy przykładają dużą wagę do rodzaju i jakości użytych materiałów. Takie nieruchomości na sprzedaż można znaleźć pod
linkiem https://gethome.pl/domy/na-sprzedaz/opole/.

Minimalistyczne wnętrze

Dom zamieszkiwany przez alergika powinien być także odpowiednio urządzony. W tym przypadku obowiązuje zasada im mniej, tym lepiej. Należy więc maksymalnie ograniczyć materiały, na których łatwo gromadzi się kurz i roztocza. W przypadku wypoczynku, zamiast welurowych obić i tapicerek, lepiej postawić na gładką i łatwą do utrzymania w czystości skórę naturalną lub sztuczną (ale z odpowiednim certyfikatem!). Dobrym pomysłem są także ściągane pokrowce na meble, które można łatwo uprać. Materiałowe lub papierowe abażury lepiej zastąpić szkłem lub plastikiem.

Alergicy powinni także zrezygnować z otwartych półek oraz gromadzenia bibelotów. Dywan oraz zasłony powinny być wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości lub przeznaczonych do prania w pralce. Należy także unikać nadmiaru tekstyliów. W domu alergika dobrze sprawdzą się za to meble z takich materiałów, jak drewno, szkło oraz metal. Powierzchnie powinny maksymalnie gładkie, tak aby w ryflowaniu nie zbierał się kurz.

Czyste powietrze

To, co jest jednak najważniejsze to czyste powietrze. O jakość powietrza w domu można zadbać już na poziomie wyboru okien z nawiewnikami, w których znajdują się filtry antyalergiczne. Taki filtr powinien znajdować się również w odkurzaczu używanym do sprzątania domu. Warto rozważyć także zakup mobilnego oczyszczacza powietrza oraz regularnie czyścić meble za pomocą wilgotnej ściereczki. Dzięki temu powietrze w domu będzie czystsze, a życie domownika z alergią z pewnością łatwiejsze i bardziej komfortowe.

Opracowanie GetHome.pl zawierające linkowanie na stronę główną serwisu

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź