Krople do oczu to jeden z najpopularniejszych środków do doraźnej walki z chorobami oczu, ale także z wszelkimi niedogodnościami: wysuszeniem oka, zmęczeniem, podrażnieniami. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje tych preparatów, na co można je stosować, co jeśli nosimy soczewki i czy płyn do soczewek może pełnić podobną funkcję? O tym w poniższym artykule!
Jakie są rodzaje kropli do oczu?
Krople do oczu wbrew pozorom stanowią szeroką kategorię produktów, którą można podzielić zarówno ze względu na funkcję, jak i skład. Ze względu na to pierwsze kryterium, wyróżniamy:
- lecznicze krople do oczu, na przykład z antybiotykiem,
- krople do oczu zmęczonych, wspomagające regenerację,
- krople do suchych oczu, nawilżające
- krople do oczu dla dzieci, o łagodnym działaniu.
Poza powyższymi można wyróżnić jeszcze specjalistyczne krople o niestandardowym składzie, na przykład dla użytkowników soczewek kontaktowych.
Na co stosować krople do oczu?
Krople są skutecznym środkiem do zwalczania niektórych schorzeń i chorób oka, są zatem czasami wystawiane na receptę, zwłaszcza jeśli posiadają w składzie antybiotyk. Dobrze radzą sobie z dość pospolitymi problemami, jak na przykład zapaleniem spojówek, oczywiście wespół z innymi lekami. Alergicy często stosują krople nawilżające, które przynoszą znaczną ulgę w sezonach pylenia roślin. Osoby spędzające dużo czasu przed ekranem komputera doceniają z kolei specjalne krople na zmęczone oczy i zespół suchego oka.
Jak wybrać odpowiednie krople do oczu?
Przede wszystkim, jeśli chociażby podejrzewamy występowanie u nas jakiejś choroby oczu, powinniśmy przed jakimkolwiek zakupem skonsultować się z lekarzem. Również farmaceuta powinien doradzić w przypadku lżejszych powikłań. Zasada ta ma jeszcze większe znaczenie, jeśli przyjmujemy już leki wpływające w jakiś sposób na oczy. Jeszcze inna kwestia to wielkość opakowania, która wiąże się oczywiście z ceną, ale także tym, że małe opakowania będą zwykle zawierały mniejszą ilość konserwantów, które działają mogą u niektórych osób działać podrażniająco.
O czym powinny pamiętać osoby noszące soczewki?
Czy soczewki kontaktowe, płyn do soczewek i krople do oczu mogą iść w parze? Oczywiście, wystarczy odpowiednia dbałość o każdy z tych elementów. Przede wszystkim należy stosować delikatne krople, gdyż na składniki takie, jak sole amoniowe wrażliwe są szczególnie miękkie soczewki. Podobnie sprawa się ma w przypadku wszelkich konserwantów. Ważne jest także zdejmowanie soczewek przed każdym zakropleniem.
Czy płyn do soczewek można stosować jako krople do oczu? Nie jest to wskazane, gdyż w zasadzie każdy płyn do soczewek ma skład sprofilowany stricte pod przechowywanie soczewek, chociaż oczywiście ważne jest też łagodne działanie dla oka. Dlatego właśnie płyn do soczewek może w ostateczności i przy braku pod ręką innego środka być zastosowany w takiej roli. Lepiej jest jednak używać niewielkiej jego ilości, a nawet jedynie przemyć samą soczewkę i nałożyć ją ponownie. W ten sposób oczyścimy ją z zanieczyszczeń i przy okazji nawilżymy oko.