Start Na sygnale Jesteś w domu na kwarantannie? Policja to sprawdzi

Jesteś w domu na kwarantannie? Policja to sprawdzi

przez Nysa Hot

Obecnie ponad 50 osób w Powiecie Nyskim jest objętych kwarantanną. Policjanci sprawdzają, czy mieszkańcy się do niej stosują. Od wczoraj zaostrzone zostały przepisy w tym zakresie. Za zlekceważenie kwarantanny grozi kara 30 tys. złotych.

 
Jak sprawdzić, czy osoby poddane kwarantannie są w domach i nie zagrażają zdrowiu innym? Policjanci to wiedzą. Mundurowi z Powiatu Nyskiego przynajmniej raz na dobę sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną rzeczywiście są w swoich domach. Kontrole przeprowadzane są w miejscu zamieszkania podanych osób, jednak zachowując wszelką ostrożność funkcjonariusze na wchodzą do środka. 
 
Policjanci kontaktują się z osobami przebywającymi na kwarantannie telefonicznie. Proszą o podejście do okna i pomachanie. Mundurowi pytają także o stan zdrowia oraz ewentualne potrzeby. Osoby, których policja nie zastanie w domach mogą czekać niemiłe konsekwencje. Mowa tutaj o karze już nawet 30 tysięcy złotych. – Apeluję o stosowanie się do zaleceń, które są wydawane – mówi Powiatowy Inspektor Sanitarny, Janusz Trzęsimiech. – Łamanie zaleceń sprawia dodatkowe problemy już przeciążonym pracą sanepidom.
 
W całej Polsce kwarantannie poddanych jest kilka tysięcy osób. Aby ułatwić z nimi kontakt Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło specjalną aplikację (zobacz). Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym dana osoba przebywa, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie. Wszystko można załatwić poprzez prosty i intuicyjny panel użytkownika. Po zniesieniu kwarantanny aplikacja będzie nieaktywna.
 
Aplikację Kwarantanna domowa można bezpłatnie pobrać z App Store lub Google Play.
 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź