Agregat prądotwórczy ma za zadanie samodzielnie wytwarzać energię elektryczną i zasilać inne urządzenia. Można go wykorzystywać w domach, ogrodach i na placach budowy. To świetny sposób na pozyskanie energii elektrycznej w przypadku awarii sieci energetycznej. Dzięki agregatowi żaden sprzęt nie ucierpi na skutek przerwy w dostawie prądu.
Kiedy warto użyć agregatu prądotwórczego?
Urządzenia takie jak odbiorniki indukcyjne i elektroniczne są szczególnie czułe na jakość prądu. Z tego względu powinny być podłączane do agregatów o stabilnych parametrach częstotliwości i napięcia prądu. Taki sprzęt musi być wyposażony w systemy stabilizacji napięcia, które zapewniają prąd dobrej jakości i nieprzerwane działanie. Wynajem agregatu prądotwórczego warto rozważyć w przypadku awarii sieci, przez którą domowe urządzenia przestają funkcjonować prawidłowo. Dobrze jest dysponować tym sprzętem, jeśli często się majsterkuje, wykonuje prace ogrodowe, a także przeprowadza prace remontowo-budowlane. Może okazać się wybawieniem podczas pobytu w domku letniskowym lub na kempingu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze agregatu prądotwórczego?
By agregat spełniał swoją funkcję, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszy to określenie docelowej mocy elektrycznej agregatu. Musi być ona większa niż łączna moc wszystkich urządzeń zasilanych agregatem. Długi czas pracy agregatu jest możliwy, jeśli cechuje się on niskim zużyciem paliwa i posiada pojemny zbiornik. Osoby, którym zależy na cichej pracy urządzenia, powinny zdecydować się na modele z dźwiękoszczelną obudową, systemem antywibracyjnym oraz specjalnie zaprojektowanym pod tym kątem tłumikiem. Szukając tego rodzaju agregatów prądotwórczych warto odwiedzić stronę https://dzwigamy.com/agregat-pradotworczy/. Jeśli agregat ma być często przenoszony, musi być lekki i stosunkowo niewielki. Te wymagania spełniają modele walizkowe i przenośne, które są wyposażone w zestaw transportowy. To rozwiązanie stosowane często na działkach i kempingach.
Kolejna kwestia to prawidłowe użytkowanie i przechowywanie agregatu. Najważniejsze jest zapoznanie się z instrukcją obsługi i sprawdzenie, czy wszystkie odbiorniki są sprawne przed podłączeniem ich. Urządzenia należy podłączać po kolei (na początku to o największym poborze mocy), a nie wszystkie naraz. Należy też sprawdzić w agregacie poziom paliwa, oleju i czystość filtra powietrza. W przypadku korzystania z agregatu spalinowego trzeba pamiętać o konieczności ustawienia go w pozycji roboczej, by uniknąć zalania świecy i trwałego uszkodzenia filtra powietrza.