Start Aktualności Kleszcze aktywne także w miastach

Kleszcze aktywne także w miastach

przez Nysa Hot

Jeszcze kilkanaście lat temu na te pajęczaki mogliśmy się natknąć niemal wyłącznie w lesie czy na łące. Teraz coraz częściej możemy spotkać je nawet na trawniku czy placu zabaw przed blokiem. Bądźmy ostrożni – te niepozorne pajęczaki mogą być bardzo niebezpieczne ze względu na choroby jakie przenoszą.

Chorobami odkleszczowymi są nie tylko borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, ale również babeszjoza, tularemia, riketsjoza czy anaplazmoza. Wszystkie groźne i niejednokrotnie wymagające długotrwałego leczenia. Tylko w 2019r zanotowano aż 20 614 przypadków boreliozy w Polsce. Jeszcze 10 lat temu rocznie odnotowywało się ok. 4 tys. nowych przypadków. Wzrost liczby nowych przypadków zachorowań na boreliozę wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, ze względu na łagodne zimy kleszcze coraz krócej zimują i wcześnie zaczynają żerować. Po drugie, rośnie świadomość lekarzy i samych pacjentów na temat boreliozy, dlatego jest ona coraz częściej brana pod uwagę przy stawianiu diagnozy.

Po spacerze powinnyśmy dokładnie obejrzeć nasze ciało. Gdy zobaczymy pajęczaka, nie panikujmy i jak najszybciej go usuńmy. Możemy to zrobić za pomocą pęsety lub miniaturowej pompki ssącej, tzw. „kleszczołapki” dostępnej w aptekach. Należy go chwycić tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnąć ku górze. Potem musimy zdezynfekować miejsce po ugryzieniu. Jeżeli mamy obawy czy usuniemy intruza prawidłowo, poprośmy o pomoc pielęgniarkę lub lekarza. Pamiętajmy – im dłużej kleszcze jest wgryziony w nasze ciało, tym większe staje się ryzyko zakażenia boreliozę lub którąś z innych groźnych chorób przenoszonych przez tego pajęczaka.

 

 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź