Start Hot Kobieta i dziecko zasłabli. Czad znów dał o sobie znać

Kobieta i dziecko zasłabli. Czad znów dał o sobie znać

przez Nysa Hot

Niebezpieczny czad znów dał o sobie znać w naszym regionie. Tym razem do groźnego zdarzenia doszło w gminie Głuchołazy.

Późnym wieczorem 19 grudnia służby ratunkowe zostały zaalarmowane o zasłabnięciu kobiety i dziecka w mieszkaniu w bloku wielorodzinnym w Głuchołazach przy ulicy Wieniawskiego.

– Po dotarciu na miejsce zdarzenia KDR, zarządził ewakuację osób znajdujących się w mieszkaniu oraz sprawdzenie mieszkania detektorem wielogazowym, który wykazał duże stężenie tlenku węgla w pomieszczeniach – informuje OSP Bodzanów.

W akcji uczestniczyły 2 zastępy straży pożarnej z Głuchołaz oraz jeden z OSP Bodzanów, a także zespół ratownictwa medycznego.

Strażacy po raz kolejny apelują: koniecznie sprawdzajmy piecyki gazowe i przewody wentylacyjne. Czad wchłania się do organizmu i łączy z hemoglobiną 300-krotnie lepiej, niż tlen. A jeszcze lepiej w wyższej temperaturze, np. gdy siedzimy w ciepłej kąpieli. 20 minut wystarczy, aby zabił. Tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny, nie szczypie w oczy i nie drażni w gardle.

Aby ustrzec się przed tragedią, należy regularnie korzystać z usług kominiarskich oraz zainstalować w mieszkaniu wykrywacz tlenku węgla. Detektor powinien wisieć na ścianie w pobliżu urządzenia, w którym następuje spalanie, np. w kuchni i łazience z gazowym podgrzewaczem wody, kotłowni, pomieszczeniu z kominkiem, a nawet garażu, gdzie zagrożeniem są spaliny samochodu. Jeśli czad się wydobywa, urządzenie głośno to sygnalizuje.

Foto: OSP Bodzanów 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź